| Classiffied a întrebat:

Am inteles ca in Romania exista trei niveluri de secretizare a informațiilor și ele pot fi tinute secrete 100 de ani 50 Și respectiv 30 în funcție de natura lor sau prejudiciul adus siguranței naționale daca acesta sunt diseminate necorespunzător. Sa inteleg ca dupa expirarea celor 100 de ani sa zicem in cazul informațiilor de natura strict secretă de importanta deosebita ele pot fi făcute publice?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, pot fi facute publice dupa expirarea perioadei de secretizare, dar numai daca sunt desecretizate de conducerea de atunci si se pot intampla multe intr-un secol.