| costy20 a întrebat:

Am lucrat la o firma un an de zile si mi-am bagat demisia. cei de acolo mi-au desfacut contractul de munca cu 61-a. ma afecteaza la alt loc de munca?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ti-au desfacut CIM cu aceasta prevedere inseamna ca a fost o desfacere disciplinara, pesemne ca nu ai respectat perioada de preaviz si ti l-au desfacut pentru absente nemotivate, citez:
"ART.61.Angajatorul poate dispune concedierea pentru motive care ţin de persoana salariatului în urmãtoarele situaţii:
a) în cazul în care salariatul a sãvârşit o abatere gravã sau abateri repetate de la regulile de disciplinã a muncii ori de la cele stabilite prin contractul individual de muncã, contractul colectiv de muncã aplicabil sau regulamentul intern, ca sancţiune disciplinarã;"
S-ar putea sa te afecteze, daca la noul loc de munca o sa verifice ce abateri ai facut ori o sa-ti ceara o caracterizare de la vechiul loc de munca. Nici unui angajator nu-i place sa fie lasat balta de salariat.

1 răspuns:
| Marin_Preda_1949 a răspuns:

Nu, daca nu-ti solicita o recomandare de la ultimul loc de munca. Nemaifiind "Carti de munca" desfacerea contractului se opereaza doar in "Registrul Salariatilor"