Întrebare recomandată | Bobutanu_Maria_Laura_1979 a întrebat:

Am lucrat ore suplimentare si mi-au fost platite ca ore normale, fara sporul de 75%. La noi de fapt se plateste un spor de 35%(prin contractul cu sindicatul) dar acum, pentru lunile octombrie si noiembrie nu s-a dat nici un spor, motivand prin faptul ca nu s-au facut normele.Bineinteles normele sunt foarte mari si daca faci norma, o mareste.Este corect in aceste conditii sa nu-mi dea nici un spor?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Raspunsul la intrebarea ta depinde de felul muncii, respectiv daca este in acord sau in regie.
Din ce spui cred ca este in acord direct si atunci plata se face dupa cum ai indeplinit norma, bineinteles si cu acordarea acelui spor pentru timpul lucrat suplimentar. Depinde acum daca acest spor acopera ori nu procentul cu care nu iti indeplinesti norma.
Daca esti nemultumita de cum ai fost platita si crezi ca ai avea dreptul la un salariu mai mare atunci poti adresa o cerere conducerii si daca nu iti este satisfacuta atunci ii poti actiona in judecata, este un litigiu de munca si nu va trebui sa platesti taxa judiciara de timbru.