| Furnicuta000 a întrebat:

Am nevoie de o informatie si as vrea sa imi raspunda doar cine stie legea. Ce se intampla mai exact cand o persoana e executata silit?
1. I pune poprire pe cont?
2. I pune poprire pe toti banii din cont sau ce procent?
3. Va trebui sa dea suma aceea initiala sau se mai adauga alti bani?
4. Daca nu are nimic pe numele ei ci sta intr-o casa care e data cu contract de intretinere sotului ei de catre parinti, poate pierde casa?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Executarea silita poate fi prin poprire (pe salariu, conturi in banci, pe sume ce le-ar avea de primit de la debitori, etc), executare mobiliara (pe diferite bunuri mobile - masini, aparatura electrocasnica si electronica, etc) si executare imobiliara (terenuri si/sau constructii).
Ce forma de executare silita se alege depinde, in principal de ce are debitorul si suma de executat.
De regula se incepe cu poprirea pe salariu (daca debitorul este salariat), putandu-se popri intre 1/3 pana la 1/2 din salariul net (cand sunt mai multe popriri sau este vorba de pensia alimentara).
Pe banii din cont se pune poprirea pe intreaga suma existenta, daca aceasta este mai mica decat debitul sau numai pana la nivelul debitului plus cheltuielile de executare daca suma existenta este mai mare.
La debit se adauga cheltuielile de executare.
De plata debitului este raspunzator doar debitorul, asa ca, de regula, nu poate fi executata alta persoana, cu exceptia cazurilor in care alta persoana este codebitor sau garant.

| Furnicuta000 explică (pentru Ioandelasal):

Daca are pensie pe care i-o aduce postasul, asta fiind singurul venit, ii poate lua pensia?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Furnicuta000):

Da, ii poate lua maximum 1/3 din pensie.

| Modzilian a răspuns (pentru Furnicuta000):

Retinerea se face la Casa de pensii. Nu o retrage postasul sau Banca.