| Anays45 a întrebat:

Am o fata de 6 luni și baiatul care are 2 ani nu am fost căsătorită cu tatăl lui dar el mă amenință că o să îmi ia copiii.Ce pot face din punct de vedere legal în situația asta?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ameninta degeaba, nu-ti pot lua fortat copiii, ar comite o infractiune.
Pentru a fi stabilit domiciliul minorilor la tata acesta trebuie sa fi recunoscut copiii la nastere sau sa depuna o cerere in judecata prin care sa solicita recunoasterea paternitatii si stabilirea domiciliului minorilor la domiciliul lui.
Procesul se va judeca in baza unor probe, in special testul de paternitate (daca solicita si aceasta si tu nu-l recunosti ca tatal biologic), ancheta psihosociala si proba cu martori.
La conditii aproxomativ egale de crestere si ingrijire a minorilor domiciliul acestora va fi stabilit la domiciliul tau si pentru tata se va stabili modul de vizitare. De asemenea, la cererea ta, va fi obligat la plata obligatiei de intretinere (pensie alimentara) pentru cei doi copii.