| Alex1468 a întrebat:

Am o intrebare care s-ar putea sa vi se para stupida dar nu am gasit un raspuns concret nicaieri. Persoana care are atat calitatea de mostenitor legal rezervatar cat si cea de legatar poate renunta la cea din urma si sa primeasca doar rezerva succesorala? Dar invers?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, in ambele cazuri, avand in vedere ca mostenirea nu este o obligatie ci un drept, pe care mostenitorul si-l poate exercita sau poate renunta la acesta.