Am o intrebare destul de delicata dar as vrea sa imi raspundeti doar care ati fost in situatia asta sau care stiti. este vorba despre o proprietate.proprietarul casei nu mai e.si as vrea sa stiu daca fiica acesteia ar putea sa puna pe numele ei casa si cam ce acte ar trebui si cat dureaza.va multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca proprietarul a decedat fiica acestuia trebuie sa ceara deschiderea procedurii succesorale, la un notar public de la ultimul domiciliu al defunctului. Daca este singura mostenitoare (nu exista sot supravietuitor si nici al copii ai decedatului), atunci va mosteni intreaga avere fosta a defunctului. In baza certificatului de mostenitor casa va fi inscrisa in CF pe numele ei.

2 răspunsuri:
| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Daca nu exista un testament inregistrat notarial, rudele de prim grad au prioritate. Oricum decizia va fi juridica, in instanta, in caz ca exista contestatii.

| ToțiPentruUnu99 a răspuns:

En cred ca poate, asa ar fi si normal(tu te baza pe raspunsul asta, eu asa cred ca ar fi normal)