| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare pentru voi.eu unul nu inteleg pe nimeni. Unii oameni spun ca acum.in 2011 cu CEausescu la putere ar fi fost mai bine, dar aceeiasi oameni spun ca ceausescu a fost cel mai mare comunist.nu inteleg.

13 răspunsuri:
| corasa a răspuns:

Cine spune ca se traia bine pe vremea lui Ceausescu era turnator sau activist de partid. Si in cazul acesta opinia lui ca om este nula, un fost turnator nu se mai poate numi "om".

| thealchemist a răspuns:

Deci Ceausescu a fost rau, dar cei de acum sunt si mai rai. noroc bun ca sa intelegi, asta daca poti!

| luana1 a răspuns:

Poporul roman stie una si buna:trebuie sa existe un singur conducator suprem care sa le faca pe toate. Daca e democratie e haos total.La noi nu merge zicala:mai multe capete gandesc mai bine decat unul singur.Pur si simplu nu am fost in stare sa profitam de libertate iar acum ne pare rau dupa perioada comunista.Si oricum, saracul Ceausescu nu ar ajuns sa traiasca pana in 2011.

| JohnnyBi a răspuns:

Ar fi fost mai bine din unele puncte de vedere, dar per ansamblu nu pierzi nimic. pe vremea lui ceausescu lumea avea serviciu, Romania inflora ca tara, aveam firme exportatoare de bunuri (fabrici, uzine). dar si cu toate alea lumea murea de foame, erau reguli stricte, ore intre care aveai curent, numar de XX alimente pe zi/saptama/luna. numai la aer nu se facea o ratie de consum. dar atunci nu se plangea lumea ca moare de foame si nu au unde munci. si fura unul, nu acum cu sutele cati sunt.

| seby005 a răspuns:

Ceausescu era cel mai bun conducator,

| seby005 a răspuns:

Aveam locri de munca nu,,tucam straini in p...a si nu munceam pe salari de mizerie,nu eram sclavi in tara noastra,ne permiteam sa mergem la mare sau in staiuni in fiecare an de doua ori, nu erau smecheri pe strada cu masini bengoase care sa te jicneasca ca ai dacie, era egalitate era unitate lumea era mai buna.

| DBlack a răspuns:

Daca mai exista ceausescu, sau eram condusi de unul ca ceausescu, acum eram ca rusii happy. ^_^

| Silviu_7451 a răspuns:

Daca mai era Ceasuescu probabil inca ne uitam la bulgari la filme si stateam la cozi, dar cu siguranta am fi fost o tara civilizata si cunoscuta in Europa. Ca sa-ti faci o parere informeaza-te, si cum spunea si fearr comunismul nu e un lucru de condamnat.

| fearr a răspuns:

Comunist nu inseamna ceva rau, sfatul meu este sa citesti ceva de marx, din toata inimahappy

| Kosuchin a răspuns:

Daca stiu bine, Ceausescu urma sa renunte la austeritate, la un an dupa ce datoria externa a fost platita.

| Vuitton a răspuns:

Mai am o intrebare...e cam idioata...stie careva melodia aia.nu stiu cum se cheama dar stiu 1 2 versuri din ea suna cam asa : ghet sharai, ghet huna huna hoi, cam asta e, ajutati-ma big grin va ruog :X

| teddi a răspuns:

Lumea braveaza, Ceausescu a tinut un regim comunist, acum Romania este o tara mult mai libera, nu sustin ca ii merge mai bine, dar cel putin poti face ce vrei si in plus de asta tehnologia a evoluat mult de atunci, am inceput sa cunoastem noi tari si sa descoperim multe bucurii, sa gandim diferit si multe altele!

| denise92 a răspuns:

Nu cred ca intelege cineva. dictatura lui ceausescu a fost foarte severa, iar noi, care ne-am obisnuit cu o asa "meritata" democratie am zice ca a fost rau in timpul lui, dar sunt multe aspecte care ne contrazic. E adevarat ca trebuia sa stai la coada pentru paine, ulei, etc, ca lua lumina nu stiu cate ore pe zi, ca 1 sin 3 persoane promovau in functie denuntand pe altii, dar erau locuri de munca, se interesa de soarta fiecarui elev, nu aveai cum sa stai acasa dupa ce termiani liceul. Daca comparam Guvernul de azi cu Ceausescu... mai bine ne abtinem. Parere mea, acum, fiecare vede lucrurile in felul lui, dupa informatia care o are si dupa cum stie sa o prelucreze.