| secretlove2014 a întrebat:

Am o mare nelamurire, sotul meu a fost angajat de pe 12 noiembrie 2012 pana in 13 noiembrie 2014 dupa care a fost dat in somaj pana la 6 luni(iunie)dupa care 3 luni n a mai avut carte de munca si incepand din 1 octombrie se reangajeaza, intrebarea este poate sa mai ia concediu paternal? eu nasc in ianuarie? si daca acele 3 luni de intrerupere nu mi dau voie sa iau nu le pot plati din urma? se poate?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG nr.111/2010, citez:
"ART.2.(1)Începând cu data de 1 ianuarie 2011, persoanele care, în ultimul an anterior datei naşterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activităţi independente, venituri din activităţi agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, denumite în continuare venituri supuse impozitului, pot beneficia opţional de următoarele drepturi:
a)concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la un an, respectiv 3 ani în cazul copilului cu handicap, precum şi de o indemnizaţie lunară;
b) concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani, precum şi de o indemnizaţie lunară."
Sotul tau nu va indeplini conditia de realizare a veniturilor timp de 1 an anterior nasterii copilului, astfel ca nu poate beneficia de concediul si indemnizatia de crestere a copilului. Poti obtine tu concediul si indemnizatia, daca indeplinesti conditia sau te incadrezi la stagiile asimilate. N-ai cum sa platesti, conditia este sa fi obtinut venituri supuse impozitului pe venit.

| secretlove2014 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc foarte mult pentru raspuns, deci alea 3 luni din urma nu se pot plati sub nici o forma ca sa fie un an intreg, binenteles ca 9 luni nu sunt suficiente

1 răspuns: