| Musafuka21 a întrebat:

Am o nelamurire la sensurile giratorii, am voie sa opresc in sens pentru a da prioritate sau trebuie sa ma invart: avem situatia urmatoare sa zicem, Avem un sens giratoriu cu 3 benzi si 4 iesiri eu circul pe banda 3 pentru a ma intoarce adica sa ies pe iesirea 4 ajung aproape de iesire in dreapta mea pe banda 1-2 circula autovehicule, am voie sa opresc pe banda 3 si sa astept sa se elibereze banda 2 apoi sa trec pe ea, sa opresc iar sa treaca cel de pe 1 si abia apoi sa ies din sens sau trebuie sa stau pe 3 oprit pana se elibereaza ambele benzi sa pot iesi direct fara sa mai intru pe banda 2 apoi sa opresc iar sa astept sa se elibereze banda 1

4 răspunsuri:
| ciprian23p a răspuns:

Într-un sens giratoriu, regulile de circulație stipulează că trebuie să circuli în mod constant, fără a opri. Dacă te afli pe banda 3 și vrei să ieși pe ieșirea 4, ar fi ideal să aștepți să se elibereze benzile fără a opri.

Practic, nu este recomandat să oprești în sensul giratoriu pentru a da prioritate altor vehicule. Ar trebui să te asiguri că ai un spațiu suficient pentru a schimba banda în siguranță, fără a crea obstacole pentru celelalte vehicule. În cazul în care nu este posibil să te încadrezi pe banda 2 din cauza traficului, cel mai bine ar fi să continui pe banda 3 până când se eliberează un spațiu suficient pentru a ieși.

Deci, în concluzie, nu ai voie să oprești în sensul giratoriu. Așteaptă să fie liberă banda 2 și apoi mută-te pentru a ieși.

| Musafuka21 explică (pentru ciprian23p):

Deci te invarti in jurul centrului pana prinzi loc liber pe 2

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Doamne, dar ce va invata la scoala de soferi? Zero barat, din cate vad in trafic!
In sensul giratoriu tu ai prioritate. Circuli fara sa te opresti.
Semnalizezi cand vrei sa iesi.
Este FOARTE IMPORTANT pe ce banda te inscrii inainte sa intri in sensul giratoriu.
Vrei sa iesi la prima? Stai pe banda exterioara.
Vrei sa iesi la ultima iesire? Te inscrii pe prima banda.
Nu tai calea altora.
La fel si la intersectii.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Musafuka21):

E absolut stupid sa te invarti la nesfarsit.
la urma urmei e ca orice schimbare de banda, astepti sa ai prioritate dar ideal sa nu incurci traficul