| Robo97 a întrebat:

Am o pensie privata la BCR facuta in urma cu 37 luni si as dori sa stiu daca imi pot scoate banii pe care i-am depus deoarece nu vreau sa mai platesc in continuare.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Citeste contractul si o sa afli conditiile de retragere.

| alessia5158 a răspuns:

Nu poti ridica banii stransi in contul tau individual de pensie privata nici in cazul in care este vorba despre o pensie privata obligatorie (Pilonul II),nici in cazul in care este vorba despre o pensie privata facultativa (Pilonul III). In ambele situatii(pensie privata obligatorie-Pilonul II si pensie privata facultativa-Pilonul III), sumele stranse in contul tau pot fi ridicate numai la implinirea varstei de pensionare!

In privinta contributiei(platii) fie pentru pensia privata obligatorie, fie pentru cea facultativa, aceasta se suspenda in cazul in care nu ai un venit lunar(salariu, in cazul pensiei private obligatorii sau salariu si alte venituri din care sa poti plati contributia facultativa).
Cand vei avea un salariu, angajatorul tau va vira contributia de 10, 5% din salariul brut catre sistemul de asigurari sociale (CAS), iar institutia de colectare (ANAF) transfera din acesta o cota din acest procent in contul tau individual deschis la BCR la fondul de pensii private Pilonul II.
Sau, in cazul in care vei avea o situatie financiara mai buna decat cea actuala, faci o cerere la BCR pensii pentru reluarea platii contributiei pentru pensia privata facultativa.

Ca sa ai idee despre ce am spus, citeste informatiile de pe site-ul BCR despe pensii Pilonul II si Pilonul III:
https://pensiibcr.ro/www/index.php?class=front&method=p2_prospect
https://pensiibcr.ro/www/index.php?class=front&method=p3_prospect

| neutrino a răspuns:

Da, dar in conditiile specificate de banca, specificate pe tipizatul tau.