| Vlafo a întrebat:

Am o rugaminte la cine stie sau mai bine, cine lucreaza sau a lucrat in cadrul CN Posta Romana. Vreau sa stiu cu ce companie aeriana, lucreaza. M-ar interesa intreaga flota a companiei (aerian, maritim, auto) sau companiile cu care are contract pentru trimiterea si expedierea parcelelor, orice informatie in legatura cu acest subiect este binevenita.
Va rog sa nu va grabiti sa dati un search pe google, yahoo sau mai stiu eu pe ce alte motoare de cautare, pentru ca va spun sincer ca caut o astfel de informatie pe motoarele de cautare de 2 luni de zile, fara success. Exista oameni care stiu foarte multe... sper sa primesc raspunsul de la unul dintre ei

Răspuns Câştigător
| Danzell a răspuns:

DPD România care este detinuta de Geopost care face parte din grupul francez La Poste. PrioriPost, si parca TNT Express

cei de la TNT stiu sigur ca au flota aeriana proprie

posta romana nu are decat un parc auto, care ajuta la distribuirea din tara.
tot ce iese in afara nu mai tine de posta romana si se desfasoara fie prin liniile aeriene fie tot prin auto pentru tarile apropiate.
nu se desfasoara activitati postale pe apa din 2 motive: durata si accesibilitate. pe cai maritime nu este viabil din punct de vedere economic. ca sa fie viabil pe caile maritime ar trebui o cantitate insemnata de ordinul zecilor de tone de coletarie si scrisori. ca sa strangi acele tone dureaza mult deci durata de livrare la destinatie creste.

exista oameni care stiu dar aia care stiu nu isi pierd timpul pe aici.winking