| misu a întrebat:

Am o sentinta definitiva si am de recuperat o mare suma de bani dintr un partaj succesoral. ce pasi trebuie sa urmez/ ceva cu executorul?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Incearca mai intai sa obtii suma respectiva pe cale amiabila, altfel debitorul va suporta si cheltuielile de executare, care pot fi de pana la 10% din suma. Daca nu reusesti asa sentinta civila trebuie sa fie irevocabila, sa aiba aceasta mentiune si sa fie investita cu formula executorie(aceasta se face la judecatoria care a judecat fondul) si apoi te duci la un executor judecatoresc, faci cererea de executare silita si platesti onorariul executorului. Acesta va intreprinde masurile de executare silita necesare si la obtinerea sumelor ti-i va vira intr-un cont bancar ori ti-i va inmana. Numai bine!

1 răspuns:
| dvdalexandru a răspuns:

Daca nu ai reusit sa rezolvin inca problema, poti apela la Executor Judecatoresc http://www.tranca-bogdan.ro - este specializat in acte de executare silita si te poate ajuta sa iti recuprezi suma de bani!