| BeingSelfless a întrebat:

Am o situație cu un vecin, unchi, care are 2 câini, aceștia latră de dimineață până seara, și seara târziu, iar unchiul și toată familia casei lui sunt plecați în străinătate.

Mi-a doar încredințat cheia de la poartă să le dau mâncare și apă.
Ceilalți vecini mă amenință pe mine că o să cheme poliția să-mi dea amendă mie, pentru că eu sunt răspunzător să le dau mâncare și apă, deși nu sunt proprietar al casei respective sau al acestor câini, dar suntem vecini casă lângă casă.

Eu aș crede că nu poate să-mi dea mie amendă, personal, sau părinților mei, ci le dă amendă unchiului și/sau celorlalți care stau în casa respectivă.
Se poate da amendă?
Cui i se va da amendă, mai exact?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tu vei fi amendat, deoarece ai in grija cainii.
Sigur ca dupa aceea vei putea cere unchiului sa-ti restituie suma platita ca amenda.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Trist ca te intereseaza doar amenda.
Cainii ar fi putut fi educati, daca exista un minim de interes din partea detinatorilor.

| BeingSelfless explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu am nici abilitățile, nici fondurile necesare pentru a educa câinii. abia fac față cu mâncarea.

| untu a răspuns:

Proprietarul cainilor plecati in strainatate! Vorbiti neaparat cu unchiul in fiecare zi tot ce se intampla in casa lui si tot ce este imprejurul casei lui! Doar el va putea sa va zica ce sa faci!

| Cipi1212 a răspuns:

Dacă câinii fac gălăgie iar tu răspunzi de ei, poți primi amendă, amenințări etc.