| andreiqwer a întrebat:

Am si eu o intrebare am facut cadastru la casa acum 2 ani pentru a avea acte pe ea, am terminat cu totul bine actele sunt in regula si acum un vecin de al meu zice ca el are la mine in curte 2 metri si ca lui ii iese bine cadastrul lui pe pamantul de langa casa mea! Poate sa imi faca ceva sa imi sparga actele sau ceva gen sa intre la mine in curte cu cat pamant zice el? Vreau un raspuns cat mai elaborat sa il pit contrazice! acord funda.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca are pretentii poate sa te dea in judecata, printr-o actiune in revendicare, doar asa ar putea obtine ceea ce pretinde.
Judecatorul va verifica actele detinute de fiecare, eventual va dispune o expertiza topografica si, in functie de probe, va admite total sau partial actiunea sau o va respinge.
Procesul poate fi costisitor si lung.
Fara a cunoaste exact situatia de fapt si a studia toate actele detinute de fiecare nu se poate da un raspuns mai elaborat. Te sfatuiesc sa te adresezi unui avocat sau sa astepti sa te dea in judecata, daca o va face. Deocamdata tu esti proprietar de fapt si de drept, daca ai intabulat terenul si casa in cartea funciara.