| claudia_4607 a întrebat:

Am si eu o intrebare daca ma poate lamuri cineva, daca vreau sa stau in concediu de maternitate timp de un an cat trebuie sa am cotizat inainte? tot un an sau doar 10 luni in ultimul an?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este concediu de maternitate ci concediu pentru ingrijirea copilului si nu este vorba de cotizare ci de realizarea unor venituri. Conform OUG nr.111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor(care se aplica in cazul copiilor nascuti dupa 1.01. 2011), art.2, alin.1, pentru a beneficia de aceste drepturi trebuie ca, in cel putin 12 luni anterioare nasterii, sa fi realizat venituri supuse impozitului pe venit conform Legii nr.571/2003(Codul fiscal).
Potrivit alin.5 al aceluiasi articol perioada de cel putin 12 luni poate fi constituita - total ori partial - si din alte 22 situatii, printre care somajul, concedii medicale etc, le poti vedea pe toate in actul normativ. Numai bine!