| ICosmiin a întrebat:

Am si eu o intrebare importanta pentru cei ce cunosc.
In urma cu aproximativ 1 an am lucrat la un bar timp de 4 ani, in ultima vreme am avut probleme de sanatate si nu am mai putut lucra. Contractul s-a incheiat de comun acord iar eu am cerut sa ma bage in somaj si au zis ca nu pot pentru ca nu pot ei sa mai angajeze. Întrebarea mea este urmatoare,
Pot sa le mai cer adeverinta pentru somaj sau pot face ceva? Am inteles ca se poate! Dau funda

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai facut o greseala mare. Somaj primesti doar daca angajatorul ti-ar fi desfacut CIM din initiativa lui si fara ca tu sa fi avut vreo vina.
La modul aratat nu indeplinesti aceasta conditie si nu vei primi indemnizatia de somaj.

1 răspuns:
| mi25 a răspuns:

Daca desfacerea contractului de munca s-a facut prin comun acord, nu se primeste somaj. Chiar daca ai fi avut dreptul la somaj (prin desfacerea contractului de munca de catre patron), acum nu ai mai avut dreptul la somaj, daca a trecut un an de cand nu mai lucrezi. "Daca cererea este inregistrata dupa expirarea termenului de 10 de zile, dar nu mai tarziu de 12 luni de la data incetarii contractului de munca, indemnizaţia de somaj se acorda incepand cu data inregistrarii cererii."