| houyhnhnm a întrebat:

Am si eu o intrebare legata de noile coduri ce intra in vigoare la 1 octombrie. S-ar putea sa sune stupid pentru cei care se pricep, dar sunt foarte diferite de cele de acum? Institutiile cele mai importante raman aceleasi cred, dar sunt curios cam in ce proportie difera de cele in vigoare? Probabil codul civil a suferit cele mai multe modificari, dupa cum era de asteptat. Stiu ca as putea sa le descarc de pe net sa imi satisfac curiozitatea, dar as vrea un raspuns de la cineva care deja le-a parcurs in mare.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inca nu se stie daca toate codurile vor intra in vigoare de la 1 octombrie, deocamdata a fost adoptata si publicata in M.Of. doar legea de aplicare a Codului civil. Sunt foarte multe modificari, asa ca trebuie citit Codul civil. In primul rand sfera de cuprindere este mult mai mare decat a vechiului cod, noul cod reglementeaza, pe langa relatiile civile si relatiile de familie si comerciale(cineva chiar spunea ca s-a transformat in drept civil comercial). Numai bine!

4 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Noul cod civil: http://www.avocatnet.ro/......gral.html.
Lectură plăcută!

| corasa a răspuns:

Nu sunt modificari majore, institutiile de baza se regasesc in mare in aceeasi forma, doar mai clar exprimate si mai bine structurate. Faptul ca dreptul comercial este acum cuprins in codul civil nu prezinta nicio problema, era oarecum natural sa se intample asta dat fiind faptul ca si pana acum tot codul civil reprezinta dreptul substantial in materie comerciala.

| MMihai a răspuns:

Nu cred că pot fi descărcate gratuit de pe net!

| houyhnhnm explică:

De ce nu? Gasesti toate legile, daca stii sa cauti.