| Raluka2005 a întrebat:

Am și eu o întrebare, prietenul meu are iubita minora (13 ani ) iar ea Isi dorește sa se mute împreună cu iubitul ei, care sunt demersurile sa o poată lua sub protecția lui sa nu întâmpine vreo problema?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista nici un demers legal.
Si sa fie foarte atent, daca este mai varstnic cu cel putin 5 ani decat fata si are o relatie sexuala cu ea va fi acuzat de viol savarsit asupra unui minor.
Chiar daca nu este aceasta diferenta de varsta poate fi acuzat de act sexual cu un minor.
P.S. Prietenul tau chiar nu are putina minte?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Singurul demers legal e ca prietenul tau sa faca putina puscarie pentru relatii cu minori