| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare laughing
Vazusem un conflict pe Facebook, un sofer parcase pe trecerea de pietoni, iar cineva i-a "vandalizat" masina scriind pe capota din fata cu spray "TRECERE DE PIETONI".
Intrebarea mea este, ce poate pati soferul care a parcat pe trecere, si ce poate pati cel care a vandalizat masina? tinand cont ca se vedea clar cine a facut-o (avea camera de bord)

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In principiu, cel care a incalcat legea si a parcat ilegal pe trecerea de pietoni, i se poate ridica masina si duce direct in Parcarea Politiei, platind amenda de parcare ilegal si evident masina care a transportat-o.
Iar cel care i-a vandalizat-o... probabil o amenda, daca este prins.

| RB26DETT a răspuns:

Despre soferul parcat pe trecere, nu stiu ce poate pati, daca sunt dovezi de la camerele de luat vederi din zona cum ca el a parcat acolo s-ar putea sa se aleaga cu o amenda, omul cu masina il poate acuza de vandalism pe cel ce i-a vopsit-o, nu cunosc legile dar n-o s-o duca prea bine tipul ce si-a facut singur dreptate in loc sa sune la politia locala sa vina sa-l amendeze sau sa-i ridice masina.

| KillaNoFilla a răspuns:

In cazul acesta totul depinde de pile la politia locala