| hasiuc a întrebat:

Am si eu o nelamurire. Pe 10.12. 2016 împlinesc 23 de ani. As dori sa candidez ca independent la deputati. Da, am curajul asta. Sunt un om demn si cred ca as avea ce oferi. Problema e daca ma incadrez si care e procedura de urmat. Nu ma luati la misto chiar ma intereseaza tara asta. Va multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Citeste legea nr.208/2015, privind alegerea Senatului şi a Camerei Deputaţilor, precum şi pentru organizarea şi funcţionarea Autorităţii Electorale Permanente, in special art.52-60 si te lamuresti.
In acest an nu vei putea candida, avand in vedere prevederea constitutionala privind varsta, citez:
"ART.37. Dreptul de a fi ales
  (1) Au dreptul de a fi aleşi cetăţenii cu drept de vot care îndeplinesc condiţiile prevăzute în articolul 16 alineatul (3), dacă nu le este interzisă asocierea în partide politice, potrivit articolului 40 alineatul (3).
  (2) Candidaţii trebuie să fi împlinit, până în ziua alegerilor inclusiv, vârsta de cel puţin 23 de ani pentru a fi aleşi în Camera Deputaţilor sau în organele administraţiei publice locale, vârsta de cel puţin 33 de ani pentru a fi aleşi în Senat şi vârsta de cel puţin 35 de ani pentru a fi aleşi în funcţia de Preşedinte al României."

1 răspuns:
| JohnnyBi a răspuns:

Esti un om demn? intra in politica si ai una din urmatoarele posibilitati:
1. nu vei mai fi. puterea corupe orice
2. nu vei sta in politica daca tu chiar esti impotriva coruptiei.

misto, nu?