| Mar1usStoian a întrebat:

Am terminat scoala de soferi (B)si acum vreau sa ma programez pentru examen dar înca nu am 18 ani(în 23 oct fac)dar între timp mi-am facut buletinul de 18 ani si as vrea sa stiu daca pot sustine proba teoretica

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti sustine nici o proba pentru categoria B inainte de a implini varsta de 18 ani. Ar fi trebuit sa va spuna asta la legislatie.

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate legea spune clar ca NU se poate sustine nici un fel de examen, pana nu implinesti varsta de 18 ani!

Este socant sa spui ca ai terminat scoala de soferi dar tu nu ai habar de legislatie, ca de erai pregatit stiai ca-i ilegal sa sustii examen auto inainte de implinirea varstei de 18 ani.

Eu te sfatuiesc sa pui mana serios pe carte, sa inveti din scoarta in scoarta Legislatia rutiera, ca de pici examenul, ajungi sa te reprogrameze prin noiembrie sau decembrie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Proba o sustii dupa ce implinesti 18 ani.
Cartea de identitate trebuie sa fie valabila, atat conteaza.