| Doondle a întrebat:

Am un avion de luat din Bucuresti pana in Beograd Serbia, si din Serbia catre Elvetia, conform Politiei de frontiera, cetatenii romani nu au nevoie de pasaport in Serbia, doar de actul de identiate, dar intrebarea mea este. Cumva am nevoie de pasaport pentru Elvetia deoarece zbor din Serbia? Sau nu conteaza deaorece sunt roman?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai nevoie de pasaport pentru a intra in Elvetia, vezi si aici:
https://www.mae.ro/travel-conditions/3692

| Doondle explică (pentru Ioandelasal):

Problema este ca o sa ZBOR din SERBIA, spatiu care nu este schengen, voiam sa stiu daca nu are DELOC legatura... sau da.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Doondle):

N-are importanta de unde zbori, are importanta cetatenia si tu esti cetatean roman, Romania face parte din UE si UE are un acord de libera circulatie cu Elvetia.
Aflai asta daca citeai conditiile de calatorie indicate.