| Mia65 a întrebat:

Am un băiețel care are 10 ani, am născut când aveam 17 ani. Tatăl băiatului m-a părăsit când a aflat ca sunt însărcinată, eu sunt recasatorita cu actualul soț care îmi iubește copilul. Tatăl biologic a venit să îl vadă însă copilul nu e recunoscut de el în certificatul de naștere. Are tatăl biologic vreun drept legal asupra copilului dacă nu l-a recunoscut în certificatul de naștere a fi copilul lui?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Are dreptul sa-l viziteze, insa numai dupa ce il recunoaste.
De asemenea are obligatia de a plati intretinerea (pensia alimentara). Nu ai cerut pana acum obligarea la plata?
Daca n-ai facut-o poti s-o ceri acum si sa soliociti si stabilirea paternitatii, daca tot vrea sa aiba legaturi cu copilul.

| sierra1 a răspuns:

A plătit pensie de intreținere?