| pietrean a întrebat:

Am un SNC din 1993, care a mers bine,pana acum! In ianuarie 2013, am vandut tot ce aveam pe stoc,asa ca din februarie nu mai vand nimic! Nici punctul de lucru nu l-am inchis,ca si asta costa! Am sediul firmei acasa. Exista o limita de timp,pana ma hotarasc sa incep iar sa vand? Firma nu este suspendata,deoarece ma costa si la inchis si la deschis,iar contabila raporteaza la trimestru situatia contabila, la Finante.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Atata timp cat depui bilant contabil nu exista prevazuta o limita de timp, se presupune ca iti continui activitatea dar poate fi ceruta dizolvarea.
Conform L.31/1990, citez:
Art.237
(1)La cererea oricarei persoane interesate, precum si a Oficiului National al Registrului Comertului, tribunalul va putea pronunta dizolvarea societatii in cazurile in care:
a)societatea nu mai are organe statutare sau acestea nu se mai pot intruni;
c)societatea si-a incetat activitatea, nu are sediul social cunoscut ori nu indeplineste conditiile referitoare la sediul social sau asociatii au disparut ori nu au domiciliul cunoscut sau resedinta cunoscuta;
c1)societatea s-a aflat mai mult de 3 ani in inactivitate temporara, anuntata organelor fiscale si inscrisa in registrul comertului; termenul de 3 ani curge de la data inscrierii in registrul comertului a mentiunii privind starea de inactivitate temporara a societatii;
d)societatea nu si-a completat capitalul social, in conditiile legii.
(2)Dispozitiile alin. (1) lit. c) nu sunt aplicabile in cazul in care societatea a fost in inactivitate temporara, anuntata organelor fiscale si inscrisa in registrul comertului. Durata inactivitatii nu poate depasi 3 ani.

| pietrean explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru raspunsul documentat!

2 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Stiu si eu? Intreab-o pe contabila. In cel mai rau caz iti inchid firma din oficiu, altceva n-au ce sa-ti faca.