| Pamfil_Paul_1996 a întrebat:

Am voie sa folosesc o drona de aproximativ 500g pentru a filma in oras, si daca nu, cum obtin aprobarile?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

O drona care are atasat un aparat de fotografiat cantareste mai mult de 500 g la decolare! Copiii nu se pot juca cu o drona de peste 500g in spatiul aerian al Romaniei! ---nici macar adultul, proprietar cu acte in regula al aparatului, nu are voie sa o foloseasca in interiorul localitatilor si deasupra multimilor de oameni(daca o va folosi, risca pedeapsa cu inchisoarea!). In cazul in care proprietarul adult al dronei doreste sa filmeze/fotografieze in extravilanul localitatii are nevoie de aprobarea MApN-u lui(ministerul apararii nationale).

1 răspuns: