| Furnicuta000 a întrebat:

Anii lucrati in strainatate (UE) apar atunci cand verifici vechimea in munca in Romania? Va rog sa-mi raspundeti strict la intrebare, fara sfaturi sau comentarii inutile

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Vechimea de munca din fiecare tara este tinuta in evidenta tarii unde a fost inregistrat contractul de munca.
La iesirea in pensie, trebuie sa ceri atestarea din fiecare tara unde ai lucrat, dar pensia din tara respectiva o vei primi doar dupa ce ai implinit varsta legala de pensionare din tara respectiva.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tot aud de multe ori conceptul asta de vechime in munca... la ce va referiti? La contributia la pensie? Nu, aia nu ai sa o vezi in Ro daca ai lucrat in afara, dar vei primi pensie de la statul in care ai lucrat