Întrebare recomandată | Papy123 a întrebat:

Anul acesta termin liceul si vreau sa dau mai departe.Doresc ca mama mea sa-mi plateasca facultatea(parintii mei sunt despartiti de 14 ani, iar mama mea nu mi-a dat pensie).Cum pot proceda ca sa-mi plateasca facultatea(am inteles ca este posibil acest lucru). Multumesc anticipat! Dau funda!happy

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Taxa judiciara de timbru este de 20 lei. Daca o sa angajezi avocat va costa cateva sute de lei in plus, dupa cum te intelegi cu avocatul asupra onorariului. Procesul poate dura cca 6 luni.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti obtine ca mama ta sa-ti plateasca facultatea, ambii parinti trebuie sa te ajute in acest sens.
Ce poti obtine, prin hotarare judecatoreasca, este obligarea mamei tale la pensie alimentara, pana la terminarea facultatii, dar nu peste varsta de 26 ani.

| Papy123 explică (pentru Ioandelasal):

Si aveti idee cam cat costa si cam cat dureaza?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Papy123):

Taxa judiciara de timbru este de 20 lei. Daca o sa angajezi avocat va costa cateva sute de lei in plus, dupa cum te intelegi cu avocatul asupra onorariului. Procesul poate dura cca 6 luni.