| NewChangeSociety a întrebat:

Ar trebui să existe doar copii proveniți din familii înstărite care să-i ajute pe tot parcursul procesului educațional? Ar reduce rapid populația și am extermina-o? Cei puțini cu studii superioare ar crea o pastilă care să țină de foame și în rest am reveni la traiul în sălbăticie, iar piața de muncă ar fi bazată total pe roboți? Ce ar mai rămâne din ea dacă nu ar mai exista agricultură, industrie, transport și comerț? Cine ar face aceste lucruri? Cei cu studii superioare și locuri de muncă la birou?
Tot ceea ce există în jurul nostru, tot ceea ce folosim, este făcut de oameni, inclusiv de aceia fără studii superioare. Și toate acestea ne sunt necesare. Dar poate chiar ar trebui să experimentăm o lume fără nimic din ceea ce avem acum pentru a învăța să apreciem valoarea reală a muncii tuturor. Când nu ar mai avea cine să ne construiască locuințe, când nu am mai avea curent și apă, când nu am mai avea paturi, hârtie igienică, scobitori, pahare, haine, încălțăminte și mâncare, când am fi doar o mână de oameni pe planetă iar aceasta și-ar recâștiga autoritatea naturală asupra noastră, am înțelege?
Când cei cu studii superioare ar ieși din peșteră să meargă la job (ar mai exista job pentru ei?), călare pe calul de care ar avea singuri grijă (cu ce l-ar hrăni oare, dacă nu ar fi cineva să producă orzul și să cosească fânul?), poate doar atunci am pricepe că trebuie să-i apreciem și să-i respectăm pe cei ce ne oferă astăzi tot ceea ce ne este util pentru a exista?

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Ce ar trebui să înțelegem din delirul de mai sus? Că problema acestei lumi sunt oamenii cu studii superioare?

| NewChangeSociety explică (pentru johnnny123):

Fiecare înțelege ce vrea. Tu ai înțeles... acum daca ai înțeles bine asta nu mai am cum să iți mai zic.

| johnnny123 a răspuns (pentru NewChangeSociety):

Eu încerc doar să înțeleg ce ai vrut să spui. Nu este o poezie deschisă la interpretări personale, este o întrebare pe care trebuie să o înțelegem corect pentru a putea răspunde.

Ai menționat de patru ori "studiile superioare" sugerând că cei care le posedă îi oprimă pe cei care nu le posedă. Asta susții? Că oamenii cu studii superioare sunt o clasă exploatatoare a celor fără studii superioare?

Pentru că dacă asta susții, atunci este clar că te afli într-o gravă eroare. A avea studii superioare nu te face automat un exploatator de oameni.

| doctorandus a răspuns (pentru johnnny123):

Dupa cum ii uraste p-astia cu studii superioare, ai zice ca e proaspat scapat de la parnaie.

6 răspunsuri:
| StoicAnalysis a răspuns:

La fel cum sefii au nevoie muncitori, si muncitorii au nevoie de sefi. Asta este ordinea fireasca a lumii. Daca nu ar fi sefi, am fi cu totii haotici si am face ce ni se taie noua. Daca nu am avea muncitori, am fi cu totii sefi peste nimic. Este simpla treaba. Unii oameni sunt facuti sa dea ordine si alti oameni sunt facuti sa le execute.

| LisaJulie a răspuns:

Trebuie sa fie oameni și oameni in societate și cu studii și fără

| IXIAlinIXI a răspuns:

Aroganta omului va fi mereu prezenta in societate, in clipa in care cineva e mai sus decat tine deja nu mai poate sa te priveasca de la acelasi nivel decat daca se apleaca sau daca coboara, lucru care reprezinta un efort in plus. O sa iti raspund mai mioritic, oamenii educati de regula sunt constienti de necesitatea oamenilor needucati, insa ii apreciaza un grup, ca si cum ar aprecia o fabrica ce produce, insa ca individ nu le ofera valoare, e doar ca o masinarie din fabrica ce poate fi inlocuita. Asa ca aprecierea pentru cei ce ne ofera tot ceea ce ne este util pentru a exista, exista si ea, doar ca atunci cand o priveste la nivel de grup, altfel nivelul social va face imposibila aprecierea asta fara un efort in plus, iar lenea e ceva caracteristic nou.