| adriana_1591 a întrebat:

As avea nevoie de o informatie, privind dreptului la pensionare avand urmatoarele date:

Nascut in 1954, stagiul de cotizare, 39 ani si 6 luni, din care 14 ani si 8 luni grupa I efectuati in perioada 1986- 2004.
As dori sa cunosc daca am dreptul la pensie si in baza caror legi.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Puteti consulta legea pensiilor nr. 19/2000, chiar pe internet, pe portalul Ministerului Justitiei sau urmeaza sfatul Eliannei.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Eu zic ca da.Cunosc o persoana mai mare cu un an si cu 10 ani de gr. a II-a care poate iesi la PLV in mai 2010. Daca nu-ti raspunde nimeni concret pune intrebarea pe sit-ul Casei Judet. de Pensii din orasul tau. Daca cauti pe Google cred ca gasesti o adresa de e-mail.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Am uitat sa spun ca era femeie.La barbati este altfel.

| adriana_1591 explică:

Ultumesc din suflet. am consultat si un avocat pentru ca cei de la casa de pensii se pare ca nu-i intereseaza de soarta omului care a lucrat... si am primit 5 decizi si toate spuneau ca nu. dar conform legii 19/2000, in luna Mai am dreptul sa intru la pensie. va multumesc inca odata. si un sfat pentru toti! studiati legile pentru ca pe cei de sus nu-i intereseaza si atunci cand vad ca esti documentat atunci nu te mai fraieresc si tot timpul in cereri sa scrieti in baza carei legi intrati la pensie. multumesc inca odata si mult noroc tuturor.