Întrebare recomandată | RDGabriela a întrebat:

Aș dori să aflu dacă sunt angajată cu carte de munca

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti fi angajata si sa ai carnet de munca, acestea nu se mai intocmesc inca din 1.01. 2011, au fost abrogate.
De atunci se incheie doar contracte individuale de munca, inscrise in Registrul general de evidenta a salariatilor (Revisal), in format pe hartie si electronic, la angajator si ITM.
Daca s-a incheiat si ai semnat un contract individual de munca atunci esti angajata legal.

| EdwinCT a răspuns:

Angajatorii au obligatia sa iti dea niste foi in care iti arata cate ore muncesti, ce salariu ai net si brut, ce obligatii trebuie sa respecți, etc. Daca nu ti le-au dat si nu le-ai semnat cand ai început munca te rog sa-mi lasi detaliile firmei cat cunosti tu in privat si o s-o pateasca. Daca nu ai timp si bani sa umbli pe la institutii, suna un broker de credite bancare si intreaba-i daca poti face un imprumut bancar si de cat timp apare ca esti angajata, iti raspund imediat.
Daca ti-au depus contractul la ANAF, la banci apare dupa 30 zile aproximativ.
Daca au apucat sa depuna si pentru asigurare, poti intra pe site-ul oficial CNAS, iti introduci datele tale acolo.
Daca te-ai angajat recent si vrei sa afli, du-te la ITM, in general nu e coada si dupa ce dai buletinul si intrebi daca apari ca angajat, iti raspunde intr-un minut.