| Furnicuta000 a întrebat:

As dori sa imi raspunda cineva care stie legea. As vrea sa stiu care este forma finala acum, in 2024, a acestei legi: art 320 legea 95/2006
Este CU sau FARA aceasta sintagma "precum şi daune sănătăţii propriei persoane"? Intreb pentru ca stiu ca a fost o controversa si au vorbit sa o bage si sa o scoata de mai multe ori. Si de asemenea, cum se interpreteaza corect legea? Se interpreteaza ca in cazul asta cei vizati trebuie sa plateasca din buzunar sau beneficiaza de despagubiri de la casa de asigurari?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Forma actuala a art.320 din L.95/2006, rep. in 2015, citez:
"ART. 320
  (1) Cheltuielile efective ocazionate de asistenţa medicală acordată de furnizorii de servicii medicale, aflaţi în relaţie contractuală cu casele de asigurări de sănătate, persoanelor cărora le-au fost aduse daune sănătăţii prin fapta altor persoane sunt recuperate de către furnizorii de servicii medicale de la persoanele care răspund potrivit legii şi au obligaţia reparării prejudiciului produs. Cheltuielile efective ocazionate de asistenţa medicală acordată nu pot fi recuperate de la victimele agresiunilor sau ale accidentelor cu autor neidentificabil, fiind decontate din fond.
(2) Furnizorii de servicii care acordă asistenţa medicală prevăzută la alin. (1) realizează o evidenţă distinctă a acestor cazuri şi au obligaţia să comunice lunar casei de asigurări de sănătate cu care se află în relaţie contractuală această evidenţă, în vederea decontării, precum şi cazurile pentru care furnizorii de servicii medicale au recuperat cheltuielile efective în vederea restituirii sumelor decontate de casele de asigurări de sănătate pentru cazurile respective."

| Furnicuta000 explică (pentru Ioandelasal):

Am inteles ca s-a scos sintagma aia dar ce se intampla in cazul in care avem"precum şi daune sănătăţii propriei persoane"? Ca mie mi-au zis de la spital ca daca lovesti pe altul se deconteaza de la casa de asigurari, dar daca te accidentezi singur trebuie sa platesti din buzunar. Ma ia cumva de fraiera? Sau legea e interpretabila si au citit-o in favoarea lor?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Furnicuta000):

Se aplica ceea ce ti-au spus doar daca nu esti asigurata medical, respectiv prin efectul legii (cum sunt pensionarii, minorii sau cei ce urmeaza studii in continuare), prin contributia la asigurarile de sanatate (salariatii de orice fel), cei care se asigura de sanatate prin incheierea unui contract de asigurare si coasiguratii.

| Furnicuta000 explică (pentru Ioandelasal):

Nu e problema de asigurare ca exista asigurare atunci, dar am primit notificare prin executor judecatoresc ca trebuie sa platesc cheltuielile de spitalizare si cand am sunat la spital mi-au dictat legea asta si au zis ca daca accidentam pe altcineva se deconta dar fiind vina mea (accident rutier cu o singura victima-soferul-deschis dosar penal pentru vatamare corporala din culpa-autoaccidentare- si inchisa clauza) au zis sa ma duc in 30 zile la spital sa le dau banii. Eu nu stiu ce sa mai fac. Mi se pare un abuz. Ma duc maine sa vorbesc la casa de asigurari de sanatate. Oare o sa isi asume cheltuielile?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Furnicuta000):

Ar trebui sa plateasca, daca exista asigurare medicala.
Daca nu platesc pot fi actionati in judecata.

| Furnicuta000 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc. Sunteti un scump, ca de obicei