| Furnicuta000 a întrebat:

As dori sa stiu si eu daca la Metrorex e ilegal (ma rog, contra regulilor lor ca nu vine politia pentru asa ceva) sa platesti calatoria altora cu cardul tau. Intreb asta pentru ca eu de fiecare data cand ies de la metrou si vad pe cineva ca se cauta prin buzunare sau vrea sa plateasca cu cardul bancar sau cu telefonul, ii deschid cu cardul meu ca eu am abonament. Si de obicei oamenii sunt socati ca nu sunt obisnuiti ca un strain sa le dea ceva in loc sa le ceara ceva (cine sta in Bucuresti stie ca pe strada nu poti scapa de oamenii care iti cer bani). In fine, ideea e ca azi mi-a atras o angajata atentia "domnisoara, lasati-l sa-si plateasca calatoria". Nu e ca si cand fac 100 validari pe luna cu cardul ala ca sa zici ca intra ei in pierdere

21 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Bineinteles ca este ilegal, fiecare calator trebuie sa plateasca pentru a calatori, altfel ar calatori fara bilet/abonament si tu il ajuti sa faca asta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Din ce știu eu abonamentele mai mult de 7 zile sunt nominale, deci teoretic ar fi interzis să le foloseasca altcineva. Lucru de altfel logic.

| Konstantinos99 a răspuns:

Hai frate cu corectitudinea asta e democratie si sa vad unde ai dat cu subsemnatul pentru asta. Mamaia sa isi vada te treaba ei si sa isi puna pofta in cui e legal atata timp cat tu ai platit si e o fapta buna daca chiar ajuti pe cineva care poate chiar nu poate intra la metrou. Ai platit e abonamentul tau doar cardul apartine metrorex. Folosesti precum consideri si sincer asta face diferenta dintre un roman autentic si unul cu vrajeala de Europa unde legea e lege si stau ca catelusi si nu actioneaza conform liberului arbitru. Nu e imoral, e legal!

| suntserios a răspuns (pentru Konstantinos99):

Abonamentele sunt nominale. E complet ilegal. Ti-ai dat si tu asa cu o parere ca sa nu taci, este?

| Konstantinos99 a răspuns (pentru suntserios):

Sa imi arati unde scrie si unde semnezi ca iei la cu cunostinta ce zici tu.

| suntserios a răspuns (pentru Konstantinos99):

Scrie pe site la ei ca sunt nominale abonamentele mai mari de 72 ore

https://www.metrorex.ro/titluri-de-calatorie-tarife

Restul sunt vorbe goale din partea ta, un smecheras care vrea sa dea o mica teapa ca toti romanii care se plang pe urma ca tara merge de **** cand de fapt ei sunt *** care pute in tara.

| Konstantinos99 a răspuns (pentru suntserios):

Deci nu scrie negru pe alb interdictia, la revedere

| suntserios a răspuns (pentru Konstantinos99):

Daca te bat anumite cuvinte din limba romana poate ar trebui sa mai studiezi putin

nominal, nominalăadjectiv
1. Care conține nume, care indică un nume, de nume; după nume; pe nume.

| Konstantinos99 a răspuns (pentru suntserios):

Exact e al meu fac ce vreau cu el

| suntserios a răspuns (pentru Konstantinos99):

Poti da biletul tau de avion altcuiva sa circule cu el? Hmmm
oare poti? Nu prea. De ce oare? Oare ca o fi nominal ca cel de metrou? Hmmm

| suntserios a răspuns (pentru Konstantinos99):

Minte romanasului e doar sa fure putin, sa insele oleaca, sa traga o mica teapa. Majoritatea nu poate trai fara asa ceva vad... trist. Lipsa crancena de educatie.

| Konstantinos99 a răspuns (pentru suntserios):

Si daca e asa nominal de ce pot sa schimb pana in ultimul moment numele pasagerului si datele? Tot asa si biletul cel ce plateste poate sa ii modifice persoana cu "Drept de uzufruct". Iar exemplul tau nu este comparabil avand in vedere ca unul ofera si produse de tip abonament iar cealalta doar produse de timp calatorie. A si inca o intrebare oare pe cine pagubesti in momentul validarii multiple a unui abonament la metrou? Rasapuns big grinaor sistemul informatic metro rex, doar pe el il pacalesti, financiar tu ai platit abonamentul si ai respectat procedura ce ti-a fost pusa la dispozitie si pentru cate ti ai dat consimtamantul.Iti zic a fura inseamna actiunea constienta prin care pagubesti in final o persoana fizica sau un grup de persoane fizice.

| suntserios a răspuns (pentru Konstantinos99):

"Si daca e asa nominal de ce pot sa schimb pana in ultimul moment numele pasagerului si datele"

Ms frumos. Ai validat ce ziceam. Deci la avion daca nu ai numele tau pe el nu poti folosit. Dilema rezolvata.

| Konstantinos99 a răspuns (pentru suntserios):

Tacmai ti am zis nu e un exemplu relevat, pentru ca nu exist abonamente la avionhee hee

| suntserios a răspuns (pentru Konstantinos99):

Irelevant
E un titlul de calatorie.
Nu conteaza.

| suntserios a răspuns (pentru Konstantinos99):

Da hai sa lasam la o parte discutiile despre bilete, eu as fi mai interesat de unde nevoia asta patologica de a trage o teapa? Si de a indemna si altii sa traga o teapa? Te excita o mica sparla?

| Konstantinos99 a răspuns (pentru suntserios):

Ca sa te scuzi, ori vi cu un exemplu relevat si comparabil ori asta e, ca tot zicea de educatie combate-ma elevat nu arunci o pietricica si consideri ca ai castigat. Academic combaterea vine prin dovezi clare, comparabile si argumente academice.

| Konstantinos99 a răspuns (pentru suntserios):

Nu e teapa asta tu nu intelegi! Nu faci distinctie intre legal si ilegal, moral si imoral, etic si neetic, crestinesc si necrestinesc. Nu sunt egale dar se includ intr-o oarecare masura.

| Konstantinos99 a răspuns (pentru suntserios):

Poate gresesc, iarta ma nu sunt atotstiutor

| suntserios a răspuns (pentru Konstantinos99):

Exemplu cu biletul de avion e cel mai relevant. Discutia asta e inchisa, nu mai are sens sa o detaliem. Am stabilit ca la avion nu poti, deci nu merge la niciun mijloc de transport unde ai un titlu de calatorie nominal. Aici sunt clare lucrurile.

In continuare sunt curios de unde nevoie de a face acest mic furt...