| Decu_Stelutza_1991 a întrebat:

As dori sa stiu..snt angata din 6 dec 2016 pana la 30 mai 2017.31 mai pana l 27 august concediumedical din cauza sarcinii.din 28 august pana acum ...nasc p 31 dec 2017 ..as dori sa stiu daca beneficiez d concediu postnatal de 2 ani si care ar fi data la care as putea depune concediu pentru prenatal...va multumesc

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Concediul de maternitate de 126 de zile, format din concediu prenatal si concediu postnatal, de regula fiecare de 62 de zile, se primeste daca ai stagiul de cotizare de o luna, asa ca il vei primi.
Tu intrebi de concediu si indemnizatie pentru ingriirea si cresterea copilului, pana la varsta de 2 ani.
Daca nasti dupa 6 decembrie 2017 vei primi si acest concediu si indemnizatia aferenta.