| toldo a întrebat:

AS VREA SA STIU DACA SOLDATII SI GRADATII VOLUNTARI DIN MINISTERUL APARARII AU DREPTUL LA NORMA DE HRANA PE PERIOADA CONCEDIULUI MATERNAL?

1 răspuns:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Pe timpul concediului de maternitate si a concediului pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani femeile cadre militare in activitate primesc integral valoarea financiara a normei de hrana de care au beneficiat anterior acordarii concediului.
Personalul civil si militarii angajati pe baza de contract beneficiaza de acest drept in situatia de suspendare a raporturilor de munca, respectiv a contractului individual de munca/contractului de angajare in cazul concediului de maternitate, de risc maternal, concediului pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani.