| Nicolai_4280 a întrebat:

Ati dori o eventuala unire a Rominiei cu Republica Moldova.Pareri,opinii,declaratii...

9 răspunsuri:
| me_7194 a răspuns:

Da. Arfi bine atat pentru noi cat si pentru ei.Starea economica s-ar ridica, presenditele ar fi schimbat (cu unul mai bun sa speram) si multe alte schimbari bune ar avea loc!

| thealchemist a răspuns:

Intrebarea ta nu are sens, nu se poate realiza in viitorul previzibil. Rusia nu va abandona Transnistria iar Romania a si renuntat la orice pretentii teritoriale ca sa intre in NATO. ca sa nu mai vorbim ca repetarea scenariului gruzin ar duce la razboi intre NATO si Rusia.

| Bezea a răspuns:

Nu doresc o unire. Suntem doua popoare diferite fie ca ne place sau nu. Ca sa nu mai zic ca situatia economica ar scadea drastic, ca exemplu ar fi Germania care si acum sufera de pe urma unirii RDG cu RFG.

| LawR3n a răspuns:

Încă o întrebare extraordinară, bravo frate. Republica Moldova normal aparţine României dar mâna Rusiei trebuie eliminată. Laşi politici din România nu vor spune asta direct din cauza impactului. încă o dovadă clară de înrobire.

| Bezea a răspuns:

@LawR3n
Lasii politici din Romania? Amuzant punct de vedere; unul nationalist dar care nu e logic. Romania trebuie sa respecte Rusia nu sa se ia in gura cu cei de la Moscova si vor avea mult mai mult de castigat. Dar totusi din punct de vedere nationalist o unire cu Republica Moldova ar fi interesanta si bine primita social dar nu si economic.

| Nicolai_4280 explică:

Eu socot ca in urmatorii citiva zeci de ani, de nici un fel de unire nu poate merge vorba.Asta e o chestiune ce se va intinde secole...E suficient sa comparăm mentalitatea românilor de pe ambele maluri ale Prutului, si sa ne dam seama ca degraba unire nu va fi! Basarabenii nu vor UNIRE!((((((

| LawR3n a răspuns:

@Bezea: dacă tu crezi că Ruşi respectă, părerea ta. Du-te acolo şi întreabă lumea, să vezi ce spune.

| harciog a răspuns:

Vrei sa vorbesti ruseste, bag seama.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

LawR3n dixit: "dacă tu crezi că Ruşi respectă, părerea ta. Du-te acolo şi întreabă lumea, să vezi ce spune." - Am fost. Crede-mă că ne respectă mai mult decât ne respectă italienii.

În altă ordine de idei, nu mi-aş dori o unire cu Republica Moldova niciodată. Pur şi simplu suntem două popoare diferite. Ah... că avem o istorie comună... e altă poveste. În fond şi cu ungurii avem o istorie comună dar asta nu înseamnă că trebuie să ne unim cu ei.
Nici argumentul cu limba nu merge. Şi în Elveţia se vorbeşte germana dar şi în Austria, dar niciuna nu vor unire cu Germania!