| anonim_4396 a întrebat:

Au trecut alegerile prezidentiale si lasand deoparte contestatia PSD la Curtea Constitutionala, care este perfect legala, insa nu si morala, ne indreptam cu pasi repezi spre crearea unui nou guvern.Eu deja incep sa ma intreb daca actualele partide vor sustine un guvern minoritar sau unii parlamentari vor migra in barca PD-L.Problema mea, insa nu este asta, ci am inceput sa-mi pun anumite semne de intrebare in contextul in care candidatul la functia de premier nu va trece si se va intra in alegeri anticipate.Si unde ma duce gandul? La PNL...Acest partid care in ultimul timp a jucat destul de murdar, nestiind de care parte a baricadei sa se pozitioneze; intai declaratiile lui Crin Antonescu la adresa lui Geoana:
,, Mircea Geoana este un mincinos, mincinos atunci, mincinos acum; Eu, nu sunt la fel cu Mircea Geoana. Mircea Geoana promite fara sa se poata opri, promite fara sa se gandeasca o clipa, promite fara sa-i fie rusine."
,, Ii da voie Marian Vanghelie sa-l desemneze prim ministru pe Klaus Johannis, daca iese presedinte?"
,, Gata domnule Mircea Geoana, rusine! Domnule Mircea Geoana, nu putem invinge impreuna pentru ca dumneata i-ai invins pana acum pe romani, nu cu mine impreuna, ci cu Traian Basescu, cu Viorel Hrebenciuc."
Si apoi alianta in care erau de nedespartit cu declaratiile de rigoare de o parte si de alta.In aceste conditii, ma intreb, daca vom avea alegeri anticipate, credeti ca PNL va disparea de pe firmamentul politicii romanesti?
-Cum credeti ca se va adresa din nou Crin Antonescu lui Mircea Geoana? Pentru ca trebuie sa fim clar intelesi, vor fi trei mari partide ce se vor bate pentru locurile din parlament.
-Credeti ca va merge mana in mana din nou Antonescu si Geoana? Eu nu cred, iar in acest context am ajuns sa ma intreb, oare dupa atatea bezele ce si-au facut unul altuia, in ce mod il va ataca, sau...se vor ataca?
-Ii va spune din nou ca nu pot invinge impreuna? Cine il mai crede?

P. S. cred ca aceasta intrebare era mai potrivita la trivia/amuzante, insa tinand cont ca este o intrebare foarte serioasa, mi-am permis luxul de a o posta la politic.

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Eu cred ca e exact pe dos. Singurii care ar avea de castigat in cazul unor anticipate ar fi cei din PNL, in detrimentul PSD si PDL. De aceea nici nu cred ca se va ajunge acolo, PDL-ul practic neavand ce sa castige din toata treaba. In schimb poate sa piarda...
In privinta aliantei dintre PSD si PNL, vad ca unii uita ca aceasta s-a constituit inca de dinainte de alegeri, Crin Antonescu nefiind penalizat pentru aceasta, ba dimpotriva, obtinand un scor mult mai mare decat cel al partidului.

| Flav a răspuns:

In politica, azi esti curca iar maine esti barza. Ce doctrine, ce idealuri, ce promisiuni? Toti se duc unde e ciolanul. La noi in Romania, presedintele il alege cum bate (V)vantu`laughing
Si fiind vorba de P. N. L. S-a spus ca P. S. D inseamna Presedintele Serii de Duminica, P. D. L - Presedinte Luni Dimineata.
Am gasit una si de P. N. L. - Partidul Nehotarat Luni. laughing

| Linda a răspuns:

Sper sa aiba PNL alt conducator. S-a contrazis cam serios Antonescu in privinta lui Geoana.

| Irina a răspuns:

Ar fi moral din partea domnului Antonescu sa demisioneze din functia de sef al PNL, nu sa aiba curajul (ca sa nu spun tupeu murdar) sa afirme ca ii surade postul de premier si pe deasupra sa puna conditii de genul "sa nu fie marioneta lui Basescu".

| alex2009 a răspuns:

Oare ce o fi visat Gioana in noaptea cand s-a culcat presedinte si s-a trezit prostanac?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Short version n-ai? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@flav-ca politicienii sunt lipsiti de bun simt si de moralitatea, nu este o noutate.Insa pe mine ma streseaza ideea sa-l vad pe Crin Antonescu dupa ce a facut dragoste peste tot cu Mircea Geoana, si-au studiat trupurile cu limba, ma si gandesc cum va aparea el in fata electoratului si sa-i spuna...,, vedeti voi, Geoana nu m-a satisfacut, nu m-a adus la orgasm, in concluzie nu este bun''. Oare cum il va privi oamenii? Eu cred ca acest individ este terminat din punc de vedere politic, de fapt... el nici nu a fost un politician abil vreodata, el a ajuns in frunte datorita imprejurarilor nicidecum datorita calitatilor lui de politician.Eu inca zambesc numai la gandul ca va iesi si-l va improsca cu noroi pe Geoana. laughing
Oare... ce vocabular ar putea avea? Ce i-ar spune? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca noi, ar trebui sa facem campania electorala. Noi sa cerem voturi pentru aceia care merita. Noi sa convingem poporul sa voteze pe cei care sa ne conduca. Dar va trebui sa ne amintim de ceea ce am cerut la referendum. Spun noi si, inteleg, aceia pe care ii intereseaza ce se intampla cu tara asta si incotro se indreapta, care sunt preocupati de binele poporului, care fac parte din popor si nu din clasa politica. Noi stim ce sa spunem despre candidati, pentru ca noi ii cunoastem, suntem vecinii lor, colegii lor etc. Noi sa ii recomandam! hmmmm poate ati inteles ce am vrut sa spun...