| Anonim420420 a întrebat:

Au voie cadrele militare (pompierii) sa voteze?

7 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

De ce nu ar avea? Toți cetățenii cu vârsta de vot au drept de vot. Excepție fac doar debilii sau alienaţii mintal, cei puşi sub interdicţie, şi persoanele condamnate, prin hotărâre judecătorească definitivă, la pierderea drepturilor electorale.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, TOTI cetatenii Romaniai au dreptul la vot, singura conditie este sa aiba PESTE 18 ani.
Cadrele militarea si pompierii sunt tot cetateni romani, deci DA, toti trebuie sa mearga la vot.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Normal că au voie

| mODIN a răspuns:

Da! Ceea ce nu au voi este sa reprezinte sau sa faca parte din partide politice. Cred ca de aici si confuzia. Sa votezi ai voie, sa te inscrii ca membru sau sa spui intr-un interviu la televizor sau intr-o revista ca votezi cu Partidul XYZ si ca-ti displace Partiduz LMN, aia e interzis!

| DeyCj a răspuns:

Da,și ei sunt cetățeni ai Rmâniei.

| darrio2007 a răspuns:

Au voie, normal. Doar decedații nu au voie.

| ReddY25 a răspuns:

Da,dar nu au dreptul de a face politică cum a scris și colegul Modin