| Robotzzzi a întrebat:

Banii sunt bun comun în timpul căsătoriei?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula, daca nu exista o conventie matrimoniala si se aplica regimul comunitatii legale, toate bunurile dobandite in timpul casatoriei, inclusiv banii, sunt bunuri comune.
De la aceasta regula exista si exceptii, de ex. in cazul mostenirii si donatiei facute doar unuia dintre soti si bunurile de uz persoanal.

| sofisis a răspuns:

In ce sens intrebi? Daca eu pot decide pentru al meu ce sa faca el cu banii lui? Sau sa fie obligat sa mi dea jumatate din bani?
Nu. Fiecare familie se gospodareste cu banii cum vrea.