| SharkBogdy a întrebat:

Bună... Aș avea și eu o întrebare legată de alocația pentru elevii ce au împlinit 18 ani... Am înțeles că trebuie depusă o cerere la școala din care face parte iar școala apoi o trimite mai departe.
Aș vrea să știu cât timp ai la dispoziție să faci această cerere?
Am citit undeva că trebuie depusă în cursul a 15 zile de după împlinirea vârstei de 18 ani. Este adevărat? Și dacă da după expirarea acestui termen alocația se pierde definitiv?
Mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| TimeeaBtrx a răspuns:

Daca intarzii cu depunerea cererii o sa ramai fara alocatiie...macar intreaba-ti un coleg de limita de timp pe care o sa vi-l transmita diriginta

6 răspunsuri:
| zHeArTz a răspuns:

Nu exista o regula cand trebuie sa depui cererile, pur si simplu depui alea la secretariat si se ocupa scoala. Nu pierzi banii ci o sa ii scoti pe toti de cand incepi sa primesti

| TimeeaBtrx a răspuns:

Da,ar trebui sa ti se dea o fisa de completat dupa implinirea varstei de 18 ani, va trebui sa iti anunti diriginta in cursul celor 15 zile dupa implinire, sau chiar inainte...consulta-te cu diriginta ta ea/el te va ajuta ca doar de asta e platit/a

| SharkBogdy explică (pentru TimeeaBtrx):

Problema e că știu ce am de făcut... Însă nu mai voiam să merg de mâine la școală și mă tem că după vacanță ar putea fi prea târziu.

| SharkBogdy explică (pentru TimeeaBtrx):

De asta mă temeam... Eh asta e. O să mai "sacrific" o zi de somn și mă duc mâine să văd ce pot să rezolv... Mulțumesc pentru ajutor și o seară sau dimineață(mai degrabă) plăcută.

| TimeeaBtrx a răspuns (pentru SharkBogdy):

Merci la fel....bafta maine, de fapt azi big grin

| SharkBogdy explică (pentru TimeeaBtrx):

Mersi. happy

| TimeeaBtrx a răspuns (pentru SharkBogdy):

Daca intarzii cu depunerea cererii o sa ramai fara alocatiie...macar intreaba-ti un coleg de limita de timp pe care o sa vi-l transmita diriginta