| AlexandruFlorin97 a întrebat:

Bună,acum o lună jumătate am avut un incident în trafic cu un domn,domnul mă șicana iar la semafor s-a dat jos la mine și m-am dat și eu jos,domnul a început să mă împingă iar eu când am văzut ca sunt agresat i-am dat și eu un picior în coapsa iar dansul a chemat poliția, după o lună jumătate mi-a venit poliția acasă să mă prezint la secție pentru a fi audiat, domnul polițist mi-a spus ca a vorbit și cu domnul cu care am avut neînțelegerea în trafic și a spus ca uitase de incident și ca nu vrea să mai depună plângere asta fiin într-o zi de luni
Miercuri dimineață primesc mesaj de la polițist ca dansul vrea să meargă mai departe și să îi dau 5000 de lei să își retragă plângerea deoarece cică are 5 zile de îngrijiri medicale
Ce s-ar putea întâmpla dacă mă poate ajuta cineva cu un răspuns
Mulțumesc frumos!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu va impacati si respectivul nu-si retrage plangerea penala atunci vei fi urmarit penal si posibil, in functie de dovezi, trimis in judecata pentru infractiunea de lovire.
Vei putea invoca legitima aparare, daca poti dovedi ca tu ai fost primul agresat.
Nu ajunge doar ce veti spune tu sau celalalt si nici chiar certificatul medico-legal, luat cu intarziere, poti invoca ca s-a lovit sau a fost lovit ulterior. Vor trebui si alte dovezi, respectiv martori sau video. daca exista camere in zona sau ati fost filmati de alte persoane.

| AlexandruFlorin97 explică (pentru Ioandelasal):

Nu sunt camere și nici martori, el spune ca l-am lovit in degetul de la mâna stângă dar se vedea ca îl strânge verigheta eu n-am avut nici eu treabă cu mâna, l-am lovit în picior

| Ioandelasal a răspuns (pentru AlexandruFlorin97):

Atunci nu cred ca se va rezolva ceva cu plangerea penala.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai daca iti iei un avocat bun e posibil sa nu se intampla nimic.
Altfel poate sa te puna sa platesti despagubiri mai mari sau poate o amenda penala cine stie... daca omul are si certificat medico legal ca l ai agresat.