| Mrss113 a întrebat:

Buna am 16 ani si vreau sa ma mut la iubitul meu de 20 de ani mama si tata nu-s de acord daca suna la politie pateste ceva iubitul meu? Ma mai pot lua ai mei acasa?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Politia nu intervine in asemenea cazuri, decat daca parintii obtin o hotarare judecatoreasca de obligare a ta sa te reintorci la domiciliu si aceasta hotarare se otine doar in urma unui proces si poate fi executata silit, inclusiv cu concursul politiei, daca nu te reintorci de bunavoie sau prietenul tau se opune.
In orice caz te sfatuiesc sa nu faci mutarea, de altfel nu stiu daca iubitul sau parintii te pot intretine. Asteapta macar pana faci 1 ani si atuncii faci ce vrei.

| PersonajFictiv a răspuns:

Mai bine astepti pana la 18, zic eu.
S-ar putea sa poata sa faca ceva parintii, la instanta de judecata.
S-ar putea sa te duca aia de la Protectia Copiilor la casa de copii, corectie, etc si sa stai pe acolo pana la 18 - in caz ca tu nu vrei sa stai acasa, in cel mai bun caz o sa te aduca acasa,dar daca nu vrei acasa si vrei sa fugi,stai in alt loc fara acordul parintilor, o sa te duca unde am zis mai sus.
Deci, daca nu aveti unde sa va ardeti, puteti sa o faceti acasa la el, daca tot e singur, te arzi, stai un pic cu el si faci nani acasa.