| Mrss113 a întrebat:

Buna am 16 ani si vreau sa ma mut la iubitul meu de 20 de ani mama si tata nu-s de acord daca suna la politie pateste ceva iubitul meu? pe mine ma ea acasa? sau pot ramane la el

13 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Poate face inschisoare, il baga la corupere de minori!

| T0T a răspuns (pentru katy):

Învață legea și după dă-ți cu părerea.

Comiterea unui act de natură sexuală, altul decât cel prevăzut în art. 220, împotriva unui minor care nu a împlinit vârsta de 13 ani, precum şi determinarea minorului să suporte ori să efectueze un astfel de act se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.

Atâta timp cât nu poate fi considerată agresiune la vârsta ei nu are ce să pățească.

| katy a răspuns (pentru T0T):

Am zis o parere.nu ma intereseaza sa invat legea, ca am trecut de pragul maturitatii de mult timp.la 16 ani eu nu faceam ce fac acesti copii in ziua de aziwinking

| T0T a răspuns (pentru katy):

Părerea aia nu e corectă și nici legitimă.

| katy a răspuns (pentru T0T):

Te felicit pentru raspunsul tau corect.Dar invata sa nu mai ataci, ca nu ai nimic de castigat. happy

| T0T a răspuns (pentru katy):

Nu am atacat, a fost doar pentru o informare corectă!

| katy a răspuns (pentru T0T):

Modul de adresare nu a fost asa prietenos.O seara frumoasa! happy

| Violleta2022 a răspuns:

Conform legii, esti minora si nu poti decide asa ceva, daca parintii depun plangere la Politie, baiatul face intre 3 si 10 ani puscarie!
Citeste bine legile, ca nu-i de joaca:

http://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-198-cpen
http://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-199-cpen

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te ai plictisit de libertate? vrei sa ii speli chilotii de acum si toata viata?

| T0T a răspuns:

Nu pățește nimic, ai 16 ani în ***.

| Bondarel99 a răspuns:

Esti prea mica, gandeste-te si la ce simt ei. Poate ca ei nu stiu nimic despre acest baiat, se gandesc ca exista multe pericole, poti fi influentata, iti poate face rau, poti face ceva care aduce dupa sine consecinte, in plus nu e asa usor sa stai cu un baiat, nu iti imagina ca totul e numai lapte si miere, vei fi nevoita sa te maturizezi si sa iti asumi anumite responsabilitati plus ca s-ar putea sa fii dezamagita si sa suferi.Eu nu te judec, iti spun doar ce e in sufletul parintilor tai si de ce nu e bine sa faci pasul asta pentru ca esti mica, ai toata viata sa fii pe cont propriu, nu vrei sa mai copilaresti putin?
Si ca sa-ti raspund la intrebare, ei pot chema politia si vor face tam tam, dar pana la urma chiar daca esti minora ai discernamant si daca alegerea ta e sa ramai cu el nu va pot desparti cu forta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E bine sa vezi oameni care vorbesc civilizat si sunt constienti ca o cearta nu aduce nimic bun. happy

| Tiger7777 a răspuns:

Asteapta pana faci 18 ani, dupa aceea lumea e a ta. Eu zic sa iti asculti parintii, ei stiu ce-i mai bine pentru tine