| cntntinchis19 a întrebat:

Buna,am 17 ani împlinesc 18 pe 9 mai,muncesc și sunt eleva la liceu,în situația în care parintii mei sunt divorțați, domiciliul meu legal este la tata, dar eu locuiesc cu bunica și nu țin legatura cu niciunul dintre părinți. Ma pot muta singură? Dacă mama va suna la politie care v or fi consecințele?

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

La 18 ani te poti muta singură nu acum

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Problema este ca, fiind minora, nu poti incheia singura un contract de inchiriere, este nevoie si de un parinte.
Pana in luna mai 2024 nu mai este mult, asteapta pana vei fi majora.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te poti muta singura dupa de implinesti 18 ani. Este obligariu pana atunci sa locuiesti cu un adult. Iar dupa ce implinesti 18 ani, poti face ce vrei, politia n-are ce sa-ti faca.

| Hyperion7 a răspuns:

Fiind majora, mama ta nu te mai poate forța să vii acasă cu poliția, pentru că ești pe cont propriu.

| darrio2007 a răspuns:

Dupa ce implinesti 18 ani, da. Numai daca tu crezi ca poti trăi singură. Financiar.