| anonim_4396 a întrebat:

Am 6 luni și jumătate de sarcină și aș dori la naștere să dau copil spre adopție unei familii. Am deja un copil căruia nu am luat alocația niciodată din cauza unor probleme și nu pot întreține un al doilea bebeluș. Mă poate ajuta cineva? Vă rog sunt disperată.

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu stiu ce probleme ai ca n-ai luat locatia pentru primul copil.
Acei bani NU sunt ai tai, ci ai COPILULUI!
Poti cere alocatia pe card bancar si le poate ridica orice persoana la care dai cardul, daca nu te poti deplasa.

Iar daca stii ca ai probleme, nu te angaja sa faci si alti copii!
Un pachet de prezervative si un vibrator costa mai putin decat intretinerea unui copil timp de o luna... tongue

| Freya1 a răspuns:

De ce l-ai facut?
Uite chiar daca e tarziu pentru tine iti explic ceva...Un copil sau doi sau mai multi ii faci atunci cand si tu si barbatul cu care ii faci sunteti copti la minte nu cand si voi sunteti copii ci atunci cand munciti, va castigati existenta, va intelegeti si sunteti constienti ca si ala este un suflet pe care trebuie sa il ingrijiti si iubiti.
Acuma ce poti sa faci e sa il dai la stat intr-un centru daca tot nu vrei sa il ti langa tine ceia ce este oribil ca alti si-ar vinde organe doar sa ii cumpere un strop de lapte si sa spui acolo motivele pentru care il lasi iar de acolo sa mergi naibi la medic si sa nu mai faci copii ca nu ii meriti.Copii nu se fac pentru alocatie copii se fac pentru ai ingriji tu pe ei nu pentru a trai tu din alocatia lui si pentru ca il iubesti si l-ai vrut

| Diaconu_Madalina_1998 a răspuns (pentru Freya1):

Alocația ma putea ajuta sa îl cresc. Tatăl a plecat și ma lăsat cand a văzut ce greu e sa crești un copil. Alocația e pe numele lui eu nu pot s-o folosesc la creșterea lui. Abia ma descurc.

| Vanishgold a răspuns:

E o decizie extremă pe care o poți regreta in viitor, adică sigur o vei regreta! Să dezlipești un bebeluș de mama lui încă de la naștere, e ca și cum i-ai lua un organ vital, pentru că el nu știe să trăiască în mediul în care vine. Prin tine copilul se adaptează la viața din afara pântecului, iar dacă tu nu vei fi, bebelușul tău va crește cu niște lipsuri. E greu să găsești o familie adoptivă care să-l preia de la naștere, mai ales ca timpul e scurt, deci va ajunge cu siguranță într-un orfelinat de unde nu se știe dacă va mai pleca vreodată. Gândește-te și la părțile negative. Ar fi frumos să găsești o familie dispusă să-l ia imediat după naștere, dar e foarte greu pentru că în România încă se realizează foarte greu o adopție. Din puținul pe care îl ai, rupe și pentru copilul ce-l aștepți dacă ai decis de la început să-l păstrezi și nu-i distruge viața îndepărtându-l de tine. Tu ești universul lui până când va ajunge să se descurce singur.

| Zeenya a răspuns:

Am o întrebare. De ce faci copii dacă nu ai posibilități? Crezi ca te poți juca cu viata unui copil? Exista prezervative, draga mea si anticoncepționale. Iar banii copilului nu sunt ai tai, ci a lui pentru nevoile sale. Ii folosești pentru haine/lapte asmd.
Ti-ai dorit copil la 19 ani. Si nu îl dai tu unei familii, trebuie vorbit cu protecția copilul, cu cei care se ocupa de asa ceva. Este ilegal sa dai un copil pentru bani sau pe ochi frumoși. Te sfătuiesc sa nu mai ''feti'' aiurea. Copilul are nevoie de mama sa, este singurul sprijin al sau. Dar nu știu dacă ești în situația de a fi numita mama.

| Diaconu_Madalina_1998 a răspuns (pentru Zeenya):

Dacă te-ai duce la magazin sa iei lapte și îți iese în fata o mașină cu 5 băieți care te urca cu forța te bat și își bat joc de tine iar tu nu ai posibilitatea sa rezolvi problema ce ai face?

| Alexandraseia77 a răspuns:

Mai e valabil? Eu vreau un copil

| Mihaela_Anais_1989 a răspuns:

Sunama daca vrei numarul Meu e 004407860152401.

| RoxyNuca a răspuns:

Buna, trimite-mi un mesaj cu telefonul tău și m-a pun in contact cu tine.

| loredanalory10 a răspuns:

De unde esti? cum pot sa iau legatura cu tine?