| AiEnmaa a întrebat:

Buna! Am achizitionat un racitor de aer de la Dedeman acum o saptamana insa am realizat ca nu face exact ce promitea, adica sa raceasca si aerul din incapere. Intre timp am aruncat ambalajul original, deoarece era foarte voluminos si locuiesc intr-o garsoniera. Pe baza facturii as putea face retur la produs, fara ambalajul original? Multumesc anticipat! Articolele online nu ma lamuresc exact in ceea ce priveste speta asta.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Potrivit Legii 249/2015: „Art. 16, punctul 8 – Se interzice condiţionarea, sub orice formă, a drepturilor legale ale consumatorilor referitoare la produsul cumpărat de păstrarea ambalajului."

| relian a răspuns:

Asa se intampla cand pui "botu " la vrajeala altora. Ma mira cum de un magazin asa de mare si cunoscut, sa accepte sa vinda rahaturile unora.
Magazinele care se respecta nu fac chestii de genul asta.Un produs trebuie sa treaca ceva teste, sa fie observat ceva timp ca mai apoi sa il accepte acel magazin.

De aia multi vind produse online, pentru ca nu le accepta nimeni timpeniile.
Eu la magzin pe aici prin US nu am vazut chestii de astea racitoare de aer la magazin, gasesti doar onlie sa cumperi, bineinteles nu cumpara nimeni, pentru ca aici toata lumea are aparate de aer conditionat.
Dar ca idee cand ceva se vinde doar online, trebuie sa iti pui intrebarea, de ce?
Tocami de aia, pentru ca acele produse nu-s bune, 99% din ele nu-s bune, e doara reclama de ele.

De asemenea tu trebuie sa gindesti, de ce se maio vind aparate de aer conditionat daca aceste racitoare ce spui tu ar functiona cum spun cei care le fac?
Dar aceste produse se fac, pentru ca mereu vor exista naivi care le vor cumpara.
Scuze ca am spus altceva decat ai intrebat, am zis sa spun, poate oamenii se mai trezesc.

Legat de returnare, cel mai bun, intri la Dedeman si vezi conditiile de returnare, eventul poti si suna si sa intrebi, apoi stii daca sa mergi la ei sau nu.
Ai internet, ai telefon, simplu in cateva minute ai si aflat ce poti face.

| dusmanul86 a răspuns:

Nu o sa va faca retur daca nu aveti ambalajul original.
conditiile de retur in dedeman sunt:
-produsul trebuie sa fie insotit de bon sau factura
-produsul trebuie sa fie fara urme de utilizare
-produsul trebuie sa fie in ambalaj original
-data achizitionarii nu trebuie sa fie mai mare de 30 zile

| DontActLikeMe a răspuns:

Da, poti.