| anonim_4396 a întrebat:

Am fost cu fetita mea de 2 ani intr-un market de unde am cumparat cate ceva de mancare iar pe langa acelea am luat /furat altele, punandu-le in cosul de la caruciorul copilului. M-au vazut, am ajuns in camera acolo in spate si m-au intrebat daca am bani sa le platesc. Aveam doar o parte din bani deoarece nu mi-am dat seama ca faceau atat de mult, 340 lei. Era in mare parte mancare si creioane colorate, carioci, o papusica mica... nu am avut pe cine sa sun la acea ora, fiind ora inchiderii si nu aveam de ce sa spun ca imi trebuie la acea ora bani,,, si atatia bani.
Am incercat sa le spun ca las tableta si buletinul semn pana maine cand vin cu banii, dar nu s-a putut.

Au chemat politia, am fost la sectie, s-a facut un proces verbal, in care am spus ca sunt mama singura, pe fetita o cresc singura si nu am niciun venit decat alocatia ei. Nu indemnizatie, nu ajutor financiar, nu alocatie monoparentala.

Dupa aceasta trebuia sa dau o declaratie, dar domnul acela cu care dadeam declaratia, mi-a spus ca mai bine ma duc la carrefour sa ma impac cu ei ca sa nu mearga dosarul mai departe. Pt ca daca merge, voi fi judecata si ...continuarea m-am gandit eu, ma duc la Puscarie.
A spus ca pot reveni si cu un avocat dar ca nu crede ca ar mai fi nevoie.

Cei de la paza de la carrefour ma linisteau spunandu-mi ca nu imi face dosar, nu o sa ma duc la puscarie sa stau linistita. Si dnl politist care m-a insotit a spus ca nu ma duc, decat daca o sa mai fac.

Am scris ca refuz sa dau declaratia pentru a nu ma autoincrimina si a ramas sa ma duc sa ma impac cu cei de acolo. Nici nu stiu cu cine sa vorbesc si cum sa le spun. Si gandul cel mai grav, daca nu vor sa se impace. Innebunesc. Fetita aceasta ma are doar pe mine. As innebuni sa se intample ceva cu ea, sa o ia statul.
Deoarece nu am cu cine sa o las, nu am cum sa ma angajez. Am 2 facultati si chiar daca as gasi ceva tot nu mi-ar ajunge sa platesc o bona.

Lucrul asta pe care l-am facut nu a fost usor sa il fac. Nu a fost ca si cum nu am avut azi de mancare si m-am dus sa iau. De 3 ani viata mea s-a schimbat total. Insarcinata nu am avut ce sa mananc, au fost zile cand nu aveam 1 leu sa iau paine si ma rodea stomacul de foame..cu copilul in burta. Apoi dupa ce am nascut in fiecare saptamana, frigiderul ramanea gol noroc ca laptele si cativa pampersi imi dona, o fundatie.
De disperare pentru ca nu am mai putut, de aceea am facut asta.
Sper si am emotii cu impacarea.

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Furtul este furt indiferent cate facultati ai. Tot din alocatia copilului ai platit facultatile?

suntserios
| suntserios a răspuns:

2 facultati si traiesti din alocatia copilului si furi in loc sa muncesti?
Da a2a facultate din ce ai platito? Ai furat si acolo?

Ai scris aici o poezie lacrimogena pentru ce? sa iti plangem si noi de mila ca esti o infractoare careia ii este prea lene sa munceaca?

| Subsemnatul123 a răspuns (pentru suntserios):

A zis ca are un copil de 2 ani si ca nu are cu cine sa-l tina. Daca ea merge la munca, copilul cu cine sta daca inrr-adevar nu are cu cine sa-l tina?

| suntserios a răspuns (pentru Subsemnatul123):

Exista crese

| Andreeaabbb22 a răspuns:

Daca ai furat,esti cea mai jalnica persoana,cine naiba te crede ca ai facut doua facultati? ceva ceva tot iti gaseai pana acum, sa te fereasca Dumnezeu, daca erai prin alte tari iti lua direct copilul la orfelinat, ce educatie ii dai copilului, sa fure? Lasa lenea și mișcă la lucru, ba chiar angajeza te la carrefour? ...serios vorbind, tu ai merita o amenda zdravana.

| Ana2018 a răspuns (pentru Andreeaabbb22):

E foarte usor sa stai in spatele unui telefon si sa scrii. Daca nu sti situatia unui om nici cat de cat, e foarte usor sa te grabesti sa il judeci. Eu am pus o intrebare, sa primesc pentru ea raspuns, daca ai venit sa citesti in categoria asta, despre ce crezi ca vei citi, uita.te ca sunt o gramada numai cu firt de magazin.

Am spus acele lucruri nu pentru a impresiona ci pentru ca amenzile se acorda in functie de situatie.
Cineva care era in masura sa stie, mi.ar fi spus.

Stii, pana nu esti in pantofii persoanei respective, nu sti de ce lucrurile stau in felul acela.
Daca ai fi trecut prin ce am trecut eu, sa fii singura insarcinata, fara mancare, si sa cresti copilul tot tu singura, din nou fara bani si fara sa poti sa te angajezi din mai multe motive, si nu este chiar asa simplu, lucrurile sunt asa pentru ca ceva le.a facut sa fie asa. Daca ele sunt grave cum sunt acum ce le.a facut asa, a fost si mai grav.
Daca vei fi si tu singura urmatoarea data cand vei fii gravida sa nu ai ce sa mananci sa cresti copilul singura timp de cativa ani, sa nu ai pe nimeni nici macar cu cine sa vorbesti, atunci vei putea sa imi vorbesti atat de urat si sa ma judeci. Si sa iti fie mereu frica ca trebuie sa faci ceva mereu ca sa nu auzi copilul ca plange. Nu stiu daca stii cum face un copil cand ii este foame.
Nu ma ocup cu asta, incerc mereu sa fac ceva sa am sa ma descurc, dar nu e constant, sigur, de aceea s-a intamplat asta.

| floresdemayo a răspuns (pentru Ana2018):

"Nu le.am platit, facultatile, am fost in locurile de la stat(...)."

Ana, desi n-are legatura cu întrebarea ta, statul finanțează doar o singură facultate, nu două. Iar a doua facultate, dacă vrei s-o faci, o faci numai la taxă, nu gratuit! E lege... happy Și nu cred că s-a făcut o derogare pentru tine.
Poate că în acele vremuri, când (încă) erai studenta, aveai o alta situatie materiala, poate că aveai bursă, părinții tăi te ajutau etc.
Din câte lași să se înțeleagă, problemele tale au apărut după nașterea copilului. Copilul tău nu are un tată, care să-i plătească pensie alimentară? Părinții nu te pot ajuta? Ei s-au dezis de tine, după nașterea copilului? Au fost împotriva deciziei tale, de a aduce pe lume un copil? În general, se aduce pe lume un copil, atunci când ai posibilitatea de a-l crește.
E greu în situatia ta. Nici indemnizatie de somaj, nici serviciu. Caută pe cineva, care are suficienta incredere in tine și roaga sa iti imprumute niste bani, cât pentru a plăti taxa lunară la o creșă din cartier (pentru o lună/două, interesează-te cât e taxa, daca părintii tai nu pot avea grijă de nepotelul lor)
Să știi că și parohul bisericii de care aparții (sau un alt preot milos) ți-ar putea veni în ajutor, daca le spui problema. Indiferent cine te va ajuta cu suma necesară pentru a-ți ține copilul la creșă, fii om adevărat si nu uita să restitui tot, până la ultimul banuț. Vei da dovadă de omenie si seriozitate.
In acest timp, te angajezi ORIUNDE pentru micuțul tău, cât și pentru tine, să puteti ajunge (măcar) pe linia de plutire.
Să știi că multe SC fac angajări, încearcă să cauți în ziarele cu anunțuri locale, ori pe siteuri ca OLX, pe Jooble, MagnetCV etc. Nu contează că vei vinde într-un magazin (important e să nu îți vinzi trupul). Ori caută ceva in domeniul tau (eu asta as face, mai ales dacă ți-ai tocit coatele pe băncile facultatilor si ai trecut prin atatea sesiuni dificile și nopți nedormite din cauza studiului), dar ocupă-te de ceva decent, nu josnic.
Situatia la Carreffour se va rezolva cumva, dacă le ceri scuze și-i lași să înțeleagă că regreți ce ai făcut. Nu te închid, don't worry, decât dacă continui cu furturile. Dar esti deja pe lista neagră. Acum s-a-ntâmplat, a fost o întâmplare neplăcută, o experiență urâtă. Și jenantă. Încearcă să nu se mai repete. happy

| anonim_4396 explică (pentru floresdemayo):

Da, cand am citit rasp tau mi.am amintit ca prima facultate, care a fost acum 12 ani, a fost platita de ai mei.Nu sunt in relatii bune cu ai mei, am vrut sa mi fac mult rau in perioada aia si imi faceam, de aceea mi.am amintit acum cum a fost. A doua facultate, pe care am terminat.o in 2015 a fost gratuita, la locurile de la stat.

Din nefericire nu am cu cine vorbi, nici macar sa schimb un cuvant, daramite sa cer.
Inainte aveam bani, nu eram milionara in euro dar am avut. Ajutam pe toti care veneau sa-mi ceara ajutorul, fara sa astept sa mi returneze. Cand am ramas gravida si am avut eu nevoie de ajutor pentru ca nu mai aveam niciun ban, acei oameni nu mi, au dat nici macar o cana de apa.
Mi.am pierdut definitiv increderea in oricine, pentru ca acum ii vad pe toti ca m.ar fi ignorat si ei daca m.ar fi vazut gravida si moarta de foame. Nu pot sa trec peste acea perioada.
Pur si simplu nu pot. I.am spus soacrei mele (barbatul meu nu era atunci langa mine) ca ma duc la metrou sa cer 1 leu sa mi iau o paine si 50 de bani sa mi iau un ou. Si si.a spus " du.te mama, ca n.am nici eu"
Iar ea are 2 frigidere si majoritatea timpului sunt amandoua cu mancare in ele...
Ce sa mai zic, multe multe...de obicei nu vorbesc mult, nu stiu de ce am scris atat de mult acum

| Ana2018 a răspuns:

Nu le.am platit, facultatile, am fost in locurile de la stat. De 3 ani mi s-a schimbat situatia oricum. E aiurea sa stau sa dau explicatii la niste oameni care nu au venit decat sa vorbeasca urat. Am pus o intrebare si voiam pe cineva sa imi raspunda cineva care stie. Ce repede sar oamenii cand e sa faca ceva de rau.

| Ana2018 a răspuns:

Cat despre crese, cum crezi ca un copil de 2 ani care nu a stat decat langa mama lui poate deodata sa fie lasat undeva aprox 10 ore. Nu stie sa vorbeasca, cine o schimba cine intelege ce vrea, crezi ca s.ar opri vreun pic din plans? Inseamna ca nu ai copii, daca tu ai putea sa iti lasi copilul de 2 ani care te, a vazut doar pe tine toata viata undeva si sa pleci

| Ana2018 a răspuns:

Sa las lenea? habar nuai ce inseamna sa ai un copil sa il cresti SINGURA fara niciun ban.
Stii ce inseamna un copil un nou nascut? Stii ce inseamna sa fii gravida sa te roada stomacul de foame?

Stii ce inseamna sa fii SINGURA SINGURA nici macar sa nu ai cu cine sa schimbi o vorba, sa spui cuiva ca esti gravida si apoi ca esti singura cu un copil nou nascut si fara un ban?

Stii cei seamna sa te duci sa te angajezi dar sa nu te angajeze nimeni ca te vede gravida?
Stii ceinaeamna dupa aceea sa te duci din nou sa te angajezi dar sa nu te angajeze NIMENI DIN NOU pentru c ai un nou nascut si nu til creste nimeni NICI LA CRESE?
M.am dus la multe interviuri. NIMENI NU ANGAJEAZA GRAVIDE SAU MAME SINGURE CU UN NOU NASCUT,

De la 2 ani teoretic poti da copilul la o cresa. Fetita mea are 2 ani FARA O LUNA. deci 1 an si 11 luni

Stii ceinseamna sa cresti un copil?
Daca vrei sa il cresti mu sa il lasi naibii cum ii lasa altii.
Stii ce inseamna sa nu mai dormi o noapte?
Stii ce inseamna sa te gandesti mereu cum sa faci sa nu il scoti in frig sau pe canicula si totusi sa te vezi cu oamenii, sa cumperi un produs de undeva (olx) sa il dai un pic mai scump sa iti iasa ceva si cum sa le spui sa vina ei cat mai aproape de unde stai pentru ca este foarte greu sa umbli cu un copil in oras, dar trebuie pentru ca trebuie sa il cresti.
Stii ce inseamna sa traiesti doar cu paste, cartofi, malai si orez de 3 ani? Si cand ai o ciocolata sa simti sa revii la viata?

Cum iti permiti tu, care habar nu ai ce inseamna lucrurile astea sa ii spui unei mame care a fost singura pe toata perioada sarcinii, apropos, stii ce inseamna sa fii insarcinata? Habar n.ai, cum poti sa-i spui unei mame care isi creeste singura fetita de 2 ani doar cu alocatia lunara, ca este LENESA? Stii ca o mama nu sta locului toata ziua cate are de facut IN FIECARE CLIPA, MUUULLLTEEE pe care o sa le vezi DOAR cand o sa ai un copil, Stii ca o mama este mereu extenuata de nopti nedormite, stii cate face o mama, dar mai ales o mama singura?

De cand am aflat ca sunt insarcinatanu am avut cui sa ii spui "adu.mi si
mie o cana de apa, chiar dacami.era rau si vomitam si nu puteam sa ma ridic din pat, trebuia. Si tu imi spui mie LENESA?
Sa ma misc draq la munca?
Si pentru ca o data am cedat pentru niste mancare si carioci si o papusica, cand vad ca toti copiii isi desfaceau cadourile de Mos Nicolae si urmeaza Craciunul, tu imi spui ca sunt o infractoare?

Da, viata mea s-a schimbat acum 3 ani, daca nu aflam ca sunt gravida, nu mai eram, nu mai scriam aici acum. Am avut 3 socuri puternice, toate in decurs de o luna, si nu ma puteam opri din plans.
Nici azi nu am unde sa stau, un loc unde sa fiu linistita. Stii ce inseamna sa te vezi cu un nou nascut in brate fara un ban in buzunar sa stii ca nu ai unde sa te duci?

Dar tu TU, esti atat de desteapta, atat de perfecta, si ai tot dreptul sa scuipi vorbele astea atat de urate si de jignitoare, fiind sigura ca tu stii cum sta treaba si ca toti sunt niste prosti care nu fac nimic si care nu stiu nimic. Ai venit aici nu ca sa raspunzi la intrebarea mea, ci doar ca sa jignesti si sa arunci cu pietre intr.un strain, care a facut o greseala minora. Ala care violeaza sau care isi bat copiii sau care omoara ce mai sunt daca eu, daca am furat niste mancare intr, un moment slab, sunt "cea mai jalnica persoana"

Stii ce inseamna asta, ce faci tu?

Inseamna ca ai o viata foarte trista in primul rand, vrei sa te razbuni pe cei care iti fac rau si nu poti, asa ca arunci cu pietre in straini, pentru lucruri mici, pentru problemele mari si urate pe care ti le.au facut altii tie, cei pe care nu ai cum sa te razbuni.

In al doilea rand, este clar ca habar nu ai ce inseamna sa fii gravida, sa fii gravida singura si sa fii gravida fara bani de mancare si un loc stabil unde sa stai, Linistita, ca doar asta imi doream, o mancare gatita si liniste, dar nu le.am avut.si sa nu te ajute nimeni cu nimic, e clar ca nu sti ce inseamna sa cresti un copil, si singura fara bani.
Peste toate astea pune si faptul ca nu ai cu cine sa vorbesti...pur si simplu, sa vorbesti, ci sa stai singura sa nu ai cui spune cum te simti prin ce treci. Cand timpul asta ar trebui sa fii luata in brate, iubita, ajutata, sa simti iubire, afectiune sa fii bucuroasa si sa stai linistita in acasa voastra... unde e cald, si unde este Acasa.

Iat in altreilea rand, se vede in cazul tau, ce are viata pregatit pentru tine. Prea putini reusesc sa fie oameni normali, sa isi faca ei la randul lor familii normale. O sa vezi pe pielea ta tot ce ti.am spus pana acum, pentru ca este foarte probabil sa treci si tu prin toate astea si prin mult mai multe. Si atunci o sa iti amintesti cat de usor m.ai jignit si m.ai judecat, cand nu ai stat nici macar o zi in ghetele mele sa vezi ce m.a adus aici.

Daca viata mea este asa acum, grea si grava, ce a facut.o asa a fost si mai grav.

Dar fiecare e liber sa faca ce vrea, sa judece, sa vorbeasca urat.
Rau este foarte usor sa faci, este la indemana.
Sa faci ceva bun si de bine, este mai greu. De aceea lucrurile bune au valoare, pentru ca nu multi pot sa le faca. Iar lucrurile rele (in asta intra si vorbe si actiuni) poate sa le faca oricine, sunt facute usor imediat si de foarte multi, de aceea sunt lipsite de valoare. Sa te inconjori de cuvinte negative te influenteaza mai mult decat crezi, ele influenteaza si moleculele de apa intr.un fel incredibil, iar noi suntem 70% apa. De aceea te doare, te simti rau, te intristezi cand cineva iti vorbeste urat. Si te simti bine cand auzi cuvinte frumoase si bune.
Ce vreau sa spun este ca putem sa aducem ceva bun daca vrem, cuvintele nu costa si pot schimba situatii, iar situatiile, vieti.
Daca noi scriem pe acest forum sa cerem un sfat, parerea mea este ca daca nu stim ce raspuns sa dam, si nu stim ce a facut ca acea persoana sa ajunga in punctul acela, este sa nu incepem sa aruncam jigniri si sa ii judecam dupa mintea noastra si dupa cum am trait noi viata. Este vorba de altcineva care nu a trait viata ta, ci pe a lui. De ce ne credem atat de indreptatiti sa spunem noi ce sa se faca cu ei, sa fim noi Dzeul lor?