| Muppet a întrebat:

Am nevoie de putin ajutor. Care sunt masurile de protectie stipulate de Tratatul de la Washington cu privire la Antarctica? Funda bineinteles happy

Răspuns Câştigător
| motherfuckerstyle a răspuns:

Http://www.cdep.ro/proiecte/2002/300/30/1/em331.pdf
Saru'mana pentru funda:x

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Tratatul consacră libertatea cercetărilor ştiinţifice în zonă şi obligaţia statelor de a colabora între ele în acest scop, precum şi principiul folosirii regiunii în scopuri exclusiv paşnice.
Potrivit acestui tratat Antarctica a fost declarată zonă demilitarizată, neutralizată şi denuclearizată, fiind prima de acest fel în lume. Tratatul interzice de asemenea plasarea în zonă a oricăror deşeuri radioactive.
Tratatul nu soluţionează problema suveranităţii asupra zonei, dar în cuprinsul acestuia se precizează că atâta timp cât tratatul va fi în vigoare nici un stat nu are dreptul de a emite noi pretenţii asupra Antarcticii, iar activităţile desfăşurate în zonă de unele state nu le îndreptăţesc să afirme sau să conteste revendicările formulate anterior tratatului de către unele state.

Dificultăţile apărute ulterior, în special cu privire la protecţia mediului, la regimul resurselor minerale şi al pescuitului în zonă au impus stabilirea unor norme cât mai precise privind asemenea activităţi. Ca urmare, au fost încheiate două convenţii, una la Camberra (Australia) în 1982, privind conservarea resurselor marine vii în Antarctica, iar cea de a doua la Wellington(Noua Zeelandă) în 1988, asupra reglementării activităţii privind resursele minerale ale Antarcticii (nu a intrat încă în vigoare).
În octombrie 1991 statele părţi la „Tratatul cu privire la Antarctica" au semnat la Madrid Protocolul asupra protecţiei mediului în această zonă, prin care, între altele, se interzice prospectarea şi mineritul în Antarctica pe o perioadă de 50 de ani.

Aici ai, in rezumat, cateva articole din Tratat :
Articolul 1 - Aria va fi utilizată exclusiv în scopuri paşnice; activităţile militare, cum ar fi testarea de arme, sunt interzise, iar personalul şi echipamentele militare pot fi utilizate numai în scop de cercetare ştiinţifică sau în oricare alte scopuri paşnice;
Articolul 2 - Libertatea de cooperare şi cercetare ştiinţifică va continua;
Articolul 3 - schimbul liber de informaţii şi de personal, cooperarea cu ONU şi alte agenţii internaţionale; Articolul 4 - nu recunoaşte, nu contestă şi nu stabileşte revendicări teritoriale; cât timp tratatul este în vigoare, nu se vor ridica noi revendicări teritoriale;
Articolul 5 - interzice exploziile nucleare şi deversarea de deşeuri radioactive;
Articolul 6 - Tratatul include tot uscatul şi banchizele de gheaţă aflat la sud de paralela de 60 de grade latitudine sudică, şi rezervă drepturi privind mările înconjurătoare;
Articolul 7 - Statele semnatare cu statut de observator au liber acces inclusiv la observaţii aeriene asupra oricărei zone şi pot inspecta orice staţie, instalaţie şi echipament; trebuie să se dea notificări în avans pentru orice activităţi şi pentru introducerea de personal militar;
Articolul 8 - Permite fiecărui stat să aibă jurisdicţie asupra propriilor observatori şi cercetători;
Articolul 9 - Între statele membre au loc întâlniri consultative frecvente;
Articolul 10 - Statele semnatare vor descuraja activităţile oricărei ţări desfăşurate în Antarctica dacă sunt contrare tratatului;
Articolul 11 ​​- disputele vor fi rezolvate pe cale paşnică de părţile implicate sau, în cazuri extreme, de CIJ; Articolele 12, 13, 14 - Tratează respectarea, interpretarea şi amendarea tratatului de către statele semnatare