Întrebare recomandată | Pinkfest a întrebat:

Am o intrebare cam dificila. Fac 16 ani, si ma confrunt cu o problema foarte seriosa. Mama mea s-a recasatorit, e departe, iar eu stau la nasii mei. Eu, m-am tot saturat de prostiile nasilor mei, de bataiile lor, injuriile si multe altele. Mi-am intrebat mama ce sa fac, a zis sa ma duc la ea, dar la ea nu ma pot duce la scoala deoarece nu are posibilitati financiare si asa are prea multi copiii. M-a rugat prietena iubitului meu sa ma mut la ea. Ca ma intretine ea, ea e singura si ma iubeste fff mult. Tin mult la ea si imi doresc cu adevarat sa ma duc la ea sa imi continui linistita scoala. Dar nu stiu ce sa fac. Va dati seama ca nu vreau sa plec asa ...sa fug de acasa. Cu nasii mei nu o sa ajung la un pact sau ceva. De 2 ani ma tot gandesc si am ajuns la concluzia sa plec. Si ei mi-au zis sa plec de la ei la mama. Dar acolo nu se poate. Ma pot muta chiar daca nasii mei vor anunta politia? mama nu o sa declare nimica. Ma lasa sa decid singura. Nu vreau sa fac probleme. Dar vreau 100 la suta sa plec. Pot da declaratie ca stau de buna voie si numai e vreo problema?

19 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui un element esential pentru un raspuns corect, respectiv daca ai fost incredintata nasilor sau stai acolo fiindca asa s-au inteles cu mama ta. Spunea aceasta si o sa-ti dau un raspuns concret, nu vreau sa fac ipoteze. La Multi Ani!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Cum a zis și @ioandelsal, dacă stai la nașii tăi fiind încredințată legal de mama ta acolo (adică nașii tăi sunt și tutorii tăi legali) - atunci e mai complicat.
Dacă însă stai acolo ca urmare a unei înțelegeri verbale între mama ta și nașii tăi (și legal tot mama ta e tutorele tău) - atunci pur și simplu ieși pe ușă și te duci. N-au ce să-ți facă.

Repet însă: Cu condiția ca tutorele tău legal să fie mama ta și nu nașii tăi.
Dacă tutorii tăi legali sunt nașii tăi, atunci e nevoie să vină mama ta și să redevină ea tutorele tău legal și-abia dup-aia poți pleca.

| Maariiaa a răspuns:

Bună,
Vorbește cu nașii tăi și le spui că te muți la mama ta. Mama ta te poate ajuta să vorbească să le spună că se mută la dânsa.
Și așa poți să te muți la prietena ta.

Baftă!

| CrazyTeenager a răspuns:

Daca prietena iubitului tau, te poate lua in gazda si are varsta suficienta cat sa iti fie tutore, se poate realiza legal aceasta mutare de domiciliu.

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Stai cuminte acolo şi joacă-te pe Internet şi nu mai pleca tu de acasă. Eu zic să nu mai faceţi prostii de astea.

| NGheorghe a răspuns:

Ia explica mai bine faza cu "prietena iubitului meu"?

| Maomau a răspuns:

Cum sa te muti la prietena iubitului tau?
Ce garantii ai ca nu te arunca pe strada?
Stai frumos unde esti si evita conflictele cu nasii, si vezi de viata ta si mai ales de viitorul tau!
La varsta ta atat prieteniile cat si iubirile sunt focuri de paie care se sting la fel de repede cum s-au aprins!
Ce te faci daca iubitul tau te lasa si te schimba cu alta?

| Trippy a răspuns:

Deci,da spune-le ca mergi la mama-ta si du-te la prietena ta dar vorbeste cu mama ta intai.

| HonneOnna a răspuns:

Sfatuieste.te cu mama ta mai bine pentru ca e o decizie foarte importanta, mai ales pentru ca e vorba de tine.Nu te pripi si daca tot simti ca nu ai unde sa te duci, muta.te, dar nu fugi pentru ca ar putea iesi naspa. Spune.le nasilor daca pleci la acea prietena dupa ce stabilesti cu mama ta ca e bine asa

| George130 a răspuns:

Maomau,are dreptate!
_______________________________________________
Inregistrare: http://proeconomica.com/referrer/George130

| Supersuper123 a răspuns:

Nu ai alte rude?

| gabryella02 a răspuns:

Sa stii ca e riscant ce faci. Daca te vei certa cu acea fata si iti spune sa pleci ce faci? Exista si aceasta posibilitate.Analizeaza problema din toate punctele de vedere. Spunele nasilor tai ca te-ai saturat de certurie lor zilnice(dar mai induiesetor).Nu te sfatuiesc sa te muti la prietena ta.

| Pinkfest explică:

Scuze,am vrut sa scriu sora iubitului meu. Mama e tutorele legal, si am vorbit cu mama si a spus ca e treaba mea. Stau la nasi doar asa...ca a fost vorba ca au grija de mine. Si da am garantia ca ma tine sora lui.
Mari`happy Rock: Scuze, am vrut sa scriu sora iubitului meu. Mama e tutorele legal, si am vorbit cu mama si a spus ca e treaba mea. Stau la nasi doar asa...ca a fost vorba ca au grija de mine. Si da am garantia ca ma tine sora lui.

| Pinkfest explică:

Scuze,am vrut sa scriu sora iubitului meu. Mama e tutorele legal, si am vorbit cu mama si a spus ca e treaba mea. Stau la nasi doar asa...ca a fost vorba ca au grija de mine. Si da am garantia ca ma tine sora lui.

| andreyesexy a răspuns:

Pai poti face reclamatie la politie ca nasi tai se tot cearta.Dar de unde stii ca pe prietena iubitului tau nu o calca masina, doamne fereste sa bat in lemn. Trebuie sa o suni pe mama ta sa le spuna nasilor sa te lase.

PS:Chiar imi pare rau pentru tine

| nonXples a răspuns:

Nu trebuie sa fugi asa direct de acasa.Mai intai vorbesti cu nasii tai despre asta sunt sigur ca si pentru ei ar fi o usurare. Daca ei nu sunt de acord ar trebui sa o itrbi pe mama ta ce sa faci apoi sa te consulti cu tine insati si sa iei o decizie. Dar eu sincer as pleca de la ei daca ar fi si mama de acord.

| Necoara_Yonutz_1997 a răspuns:

Sincer daca esti inca in liceu. cred straight face nu ai cum sa te muti fiindca esti minor si tu presupun ca ai domiciliu la ei si te au in grija si nu poti sa pleci doar cu hotarare judecatoreasca care sa iti schimbe domiciliu si daca nici mama ta nu declara nimic nu cred ca te poti muta pana nu faci 18 ani. Parerea mea :* speer sa te ajute

| mihaimihai95 a răspuns:

Draga mea daca doresti sa urmezi varianta cu fuga de la nasii tai politi poate intervenii doar daca nasii tai au autoritate tutelara asupra ta (adica iti sunt parinti in acte conform unor procuri).
Eu te sfatuiesc sa nu faci acest lucru pentru ca te compici. Pentru a te putea muta trebuie sa fi luata sub tutela de o persoana care a implinit varsta de 18 ani si are un domiciliu stabil.De expempul daca prietena ta are 18 ani impliniti poate face acest lucru dar in prezenta tutorelui tau lega....de obicei fiind mama si tatal tau!

| thegoog a răspuns:

Adica vrei sa fugi de "acasa"?
Asta nu e o idee chiar stralucita, dar am o intrebare pentru tine.Ai cumva tata sau bunici rude etc?