| pinksweetloverr a întrebat:

Bună! Am o intrebare. Daca in mijlocul lui august fac 18 ani(menționez pentru ca de obicei transferurile in august se fac, nu se pune problema de lipsa de loc la respectivul liceu), pot să ma transfer la un alt liceu dintr un alt oras/ județ, legal fiind adult, singura, fara ca parintii să stie sau să fie de acord?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Transferurile se pot realiza numai la inceput de an scolar si numai daca intrunesti conditiile cerute de lege.
Sigur ca poti incerac sa te transferi la alt liceu, dar cine te va sustine financiar cu plata caminului sau a transportului?

| Lioana a răspuns:

Da. Te poti transfera de una singura. Dar ce vrei tu sa faci nu e bine. Fara ca parintii sa stie sau sa fie de acord? Dar din ce bani vei trai? Unde vei locui? Crezi ca te descurci fara ajutorul lor? Viata e scumpa: chirie, cheltuieli, hrana cea de toate zilele.
Chiar daca nu ai nevoie de ajutorul lor, tot trebuie sa stie pentru ca sunt parintii tai, te iubesc si isi fac griji pentru tine.

| Moggy a răspuns:

Da, poti dar nicidecum nu recomand sa faci asta. Nu vad de ce ai vrea sa te ascunzi de ai tai.